29 M29 Mayıs 1453 İstanbul'un Fethii

İstanbul'un Fethi kim tarafından ve ne zaman gerçekleştirilmiştir? İstanbul'un Fethi nedenleri ve sonuçları nelerdir? İstanbul'un Fethi tarihi ve haritası nasıldır? İşte İstanbul'un Fethi hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler...

Posted May 5,2019 in History and Facts.

ismet demir
522 Friends 81 Views

29 Mayıs 1453 İstanbul'un Fethi

İstanbul'un Fethi kim tarafından ve ne zaman gerekleştirilmiştir? İstanbul'un Fethi nedenleri ve sonuları nelerdir? İstanbul'un Fethi tarihi ve haritası nasıldır? İşte İstanbul'un Fethi hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler...

29 Mayıs 1453 İstanbul'un Fethi

İstanbul'un Fethi 29 Mayıs 1453 tarihinde dnemin Osmanlı padişahı 21 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet (Sultan 2. Mehmet) ve komutasındaki Yenieri Ordusu tarafından gerekleştirilmiştir. 6 Nisan 1453 tarihinde Osmanlı Ordusu tarafından kuşatılan İstanbul, 53 gnlk kuşatmanın ardından fethedilmiştir. Fatih Sultan Mehmet ve komutasındaki askerler, Bizans İmparatorluğu lideri XI. Konstantinos ve ordusuna karşı mcadele etmiştir. İstanbul'un Fethi'nin ardından Osmanlı İmparatorluğu'nun yeni başkenti İstanbul olmuştur.

İstanbul'un Fethi'nin sonuları nelerdir?

İstanbul'un Fethi ile beraber 1500 yıllık Roma İmparatorluğu'nun devamı olan Bizans İmparatorluğu paralanmış ve kentte Hristiyan dnyasına g başlamıştır. İstanbul'un Fethi ayrıca Orta ağ'ın sona erdiği ve Yeni ağ'ın başladığı gndr. İstanbul'un Fethi askeri tarih aısından da son derece byk nem taşır. Antik ağlardan o dneme kadar surlar ve kent duvarları, şehirleri işgale karşı koruyan en byk savunma aralarıydı. Fakat savaş sırasında karabarut kullanan Osmanlı Ordusu, surları yıkmayı başardı.

İstanbul'un Fethi'nin nedenleri nelerdir?

İstanbul ya da Bizans İmparatorluğu dnemindeki adıyla Konstantinopolis, Roma İmparatoru I. Konstantin dneminden (MS. 330) beri imparatorluğun başkentiydi. 11 yzyıl boyunca Konstantinopolis kenti defalarca elegeirilmeye alışıldı ve 1204 yılındaki Drdnc Halı Seferi'nde bir defa kuşatıldı.

Konstantinopolis kenti 1261 yılında İznik İmparatorluğu tarafından fethedildi. Daha sonra Latinler, Sırplar ve Bulgarlar, Konstantinopolis'i alabilmek iin savaş verdi. Byk Veba Salgını'nın baş gsterdiği 1346 ve 1349 yılları arası Konstantinopolis kentinde yaşayanların yarısı ld. Ekonomik ve blgesel olarak sıkıntı yaşamaya başlayan imparatorluk Fatih Sultan Mehmet nderliğindeki Osmanlı Ordusu tarafından kuşatıldı ve 29 Mayıs 1453'te fethedildi.

İstanbul'un Fethi tarihi

1451 yılında tahta oturan Fatih SUltan Mehmet, o dnem 19 yaşındaydı. Avrupa'da birok kişi gen padişahın başarılı olamayacağını ve Balkanlar ve Ege'deki Hristiyan glere karşı yenileceğini ngryordu. Fatih Sultan Mehmet'in Avrupa'ya karşı olan sakin tavrı da bu dşnceyi destekliyordu fakat dşnceler ve davranışların birbirinden farklı olabileceği hesaba katılmamıştı. 1452 yılında İstanbul Boğazı'nın Avrupa kısmına Rumeli Hisari inşa edildi. Rumeli Hisarı, Bizans İmparatorluğu sınırlarına yalnızca birka km zaklıktaydı. Rumeli Hisarı'nın (Boğazkesen) inşasıyla beraber Anadolu tarafındaki Anadolu Hisarı ile boğazda geiş kontrolleri sağlanmış oldu ve Karadeniz'e giden Cenova birlikleri engellendi.

Ekim 1452'de Fatih Sultan Mehmet, Turahan Bey'den Mora Yarımadası'nda byk bir garnizon kuvveti oluşturması emrini verdi ve bylece Gney Yunanistan'daki iki despot Dimitrios Paleologos ve Thomas Paleologos'un İstanbul'un Fethi sırasında XI. Konstantinos'a yardım etmesi engellenecekti. Fatih Sultan Mehmet'in niyetini anlayan XI. Konstantinos, Batı Avrupa'dan yardım istedi fakat bu defa da Doğu ve Batı Kiliseleri arasında yzyıllardır sren savaş sorunuyla karşılaştı.

Fatih Sultan Mehmet meselesini grşmek iin Şubat 1453'te Venedik'ten bir heyet Konstantinopolis kentine geldi. Fakat 6 Nisan'da başlayan fetih mcadelesi her şey iin artık ok ge olduğunun habercisiydi. Bizans İmparatoru XI. Konstantinos, Sultan 2. Mehmet'i sakinleştirmek iin hediyelerle birlikte elilerini gnderdi fakat bu ziyaretler elilerin infazıyla sonulandı.

Hali blgesinde olası bir askeri atak durumuna karşı Bizans İmparatoru XI. Konstantinos, Hali'e dvme demirden uzun bir zincir gerdi. Bylece Osmanlı Ordusu'nun Hali'e girmesi nlenecekti. Benzer bir savunma yntemi 1204 yılında gerekleşen Drdnc Halı Seferi'nde yapılmıştı.

Konstantinopolis'i koruyan ordu 2000'i yabancılardan oluşan 7000 kişilik bir orduydu ve son derece zayıftı. O dnem Konstantinopolis kenti surları ierisinde yaklaşık 50 bin kadar kişi yaşıyordu. Osmanlı Ordusu ise 50 bin ila 80 bin kişilik bir orduydu.

İstanbul'un Fethi'nin etkileri nelerdir?

İstanbul'un Fethi kltrel anlamda byk bir etki yarattı. Rnesans Dnemi'ne kadar etkileri uzandı. İstanbul'un Fethi'ni anlatan bazı şarkılar bestelendi. İstanbul'u tekrar ele geirme fikri olan Megali İdeası 1919 ve 1922 yılları arası İstanbul'un Fethi'ne karşılık olarak yapılması planlanan bir ataktı.

İstanbul'un Fethi haritası

ismet demir Articles

Read more

Other
May 5, 2019 | 85 Views

Education
June 6, 2019 | 105 Views

History and Facts
May 5, 2019 | 30 Views

Other
April 4, 2019 | 79 Views

Education
May 5, 2019 | 30 Views