Hız Trenine Binmek Böbrek Taşlarınızı Düşürmenize Yardımcı Olabilir

Evet, birkaç dakika hız trenine binmek rahatsız edici böbrek taşlarını daha büyük bir problem haline gelmeden yerinden atmaya yetiyor.

Posted May 5,2019 in Other.

Her sene bahar tatiline doğru Orta Michiganda soğuktan kaan aileler toplu olarak Orlando ve Floridadaki parklara akın ediyor. Bir hafta sonra eğlence ve gneşe doymuş, endişelerinden arınmış ve hız treniyle bbrek taşlarından kurtulmuş bir tatil yapmış olarak dnyorlar.

Evet, birka dakika hız trenine binmek rahatsız edici bbrek taşlarını daha byk bir problem haline gelmeden yerinden atmaya yetiyor.The Journal of the American Osteopathic Associationın(Amerikan Osteopati Derneğinin dergisi) yayımladığı bir rapora gre,araştırmacılar Disney World Sihirli Krallıkın Byk Gk Grlts Dağında trene binmenin bbrek taşlarını attığını gsterdi.

Bbrek taşları bbrek iinde depolanan kk minerallerden oluşuyor ve idrar yolundan getiğinde olduka acı verici olabiliyor. Getiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletlerine gelen 300.000 acil vaka bbrek taşlarıyla ilgiliydi ve yıllık tedavi giderlerinin 2,1 milyon doları bbrek taşı tedavisinde kullanıldı.

rolog David WartingerPopular Sciencea bu fikrin 8 yıl nceki ıkış noktasını anlattı: Bir hastası onu gremeye gelmeden nce bahar tatili iin Disney Worlde gidiyor. Hasta, art arda kez Disney World Sihirli Krallık Byk Gk Grlts Dağında trene biniyor. Bu haliyle, hikayede alışmadık hibir durum yok. Wartingerın dikkatini eken ise hastanın her binişinde bir tanesi olmak zere taşının bir saat iinde dştğn grmesi.

Hız treniyle renal yumrular (bbrek taşları) arasındaki ilişki dikkatimi ekti. diyor Wartinger. Asıl problem, byle bir şey zerinde nasıl alışılabileceği.

Wartinger ve meslektaşı Marc Mitchell, bu ilgin fikri test etmek iin idrar ve bbrek taşıyla doldurulmuş silikon bir bbreği kullanmaya karar verdiler ve silikon bbreği sırt antasında taşıyarak parka gtrdler. Bbreğin silikon kalıbı gerek bir bbreğin tomografisi kullanılarak 3D yazıcıylabasılmış. Silikon birka alternatif arasından uygun bulunup seilmiş. Diğer alternatifler arasında kullandıktan sonra paralara ayrılanbalistik jel, domuz ve inek bbrekleri de bulunuyor. Yazarların raporda belirttiğine gre, bunlar evre ısısı ve materyalin ailelerin sıka ziyaret ettiği bir eğlence parkında yaratabileceği olumsuz izlenim dşnldğnde zaten gzel bir tercih olamazdı.

alışma iin Byk Gk Grlts Dağındaki trene sahte bbrekle 60 kez binildi, her seferinde bbreğin konumu not edildi, taşlar atıldıka tekrar konumlandırıldı. Trene binmenin etkilerinin yanı sıra, trende oturulan konumun da bir şeyleri değiştirdiği fark edildi. Trenin nnde oturmanın taşları %16,67 attığını, arkasında oturmanın ise %63,89 attığı not edildi.

Hız trenlerindeki hangi mekanizmanın bbrek taşlarının atılmasına yardımcı olduğu henz bilinmiyor, ama Wartingerın birka fikri var. Orta gle alışan hız trenlerinin işe yaradığını biliyoruz. Saatte 110 km hız yapmaya, yokuş aşağı hızlı gitmeye, ters dnmeye ya da yksek hızlı dnmelere gerekyok. Bence taşları titreşimle atıyoruz. diyor Wartinger.

Fakat herkes Disneye akın etmeden nce doktorun birka notunu iletmektefayda var. Bu yntem sadece bir model bbrekte denendi. Her insanın bbreği kendine zg, dolayısıylabbrek taşları da farklı şekil ve boyutta byyebilir. Bu yzden hız treni farklı boyutlardabtnbbrek tipleriiin zm değil.

Tavsiyem Disneye gidip hız trenine binmeniz değil. diyor Wartinger. Lunaparklardaki otalama hızdaki hız trenleri taşları atmada bir etkiye sahip. Bu nedenle hoşunuza giden herhangi bir parktaş atmada yararlı olabilir.

Wartingerın sylediğine gre hız treninden yararlanabilecek 3 tip bbrek hastası var: Kk bbrek taşına sahip olan insanlar, byk bbrek taşlarını kırdırıp kk taşlara dndrme ameliyatı olmuş insanlar ve kk bbrek taşına sahip olan hamile kadınlar (hamilelerin aldığı vitamin takviyesi byyen bbrek taşlarına sebep olabilir).

Eğer Wartinger diğer parklarla da anlaşabilirse diğer hız trenlerin taşlara etkisini gzlemleyebileceğini umuyor. Ve bunun sadece yeryzndeki insanlar iin olmadığını sylyor.

Bbrek taşları astronotların uzun dnemli mikro yerekimli evrelerde yaptıkları grevlerde de byk bir problem teşkil ediyor. Uzayda bir hız treni inşa etmek imkansız. diyor Wartinger, fakat insanları kendi etrafında dndrebilecek bir şey inşa etmenin olanaklı olduğunu sylyor. Bu da demek oluyor ki, uzayda da bbrek taşlarından kurtulabilirsiniz, stelik hız trenine gerek olmadan.

Hatice Serpil K Articles

Read more

Education
May 5, 2019 | 39 Views

Natural
August 8, 2019 | 7 Views

History and Facts
May 5, 2019 | 37 Views

Science and Technology
August 8, 2019 | 4 Views

Economics and Trade
August 8, 2019 | 13 Views