Hadis-i Şerif - Hz Muhammed Hadis-i Şerif Sözleri - Hz. Muhammed'in 40 Hadisi

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed hadis-i şerif yani Hz. Muhammed sözlerini bu içerikte bir araya getirdik. İşte, Hz. Muhammed 40 hadisi, yol gösterici Hz. Muhammed hadisleri ve kısa, resimli Hz. Muhammed sözleri...

Posted May 5,2019 in History and Facts.

ismet demir
8 Followers 411 Views

Hadis-i ŞerifleryaniHz. Muhammed szlerigemişten gnmze byk alimlerin, sahabelerin kaleme almasıyla gelebilmiştir. Bu ierikteHz. Muhammed 40 hadisbaşta olmak en gzel Hz. Muhammed szlerini,Hz. Muhammed yol gsterici hadislerinibulabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarındanen gzel hadis-i şerifleriveHz. Muhammed szleri resimliolarak paylaşabilirsiniz.

Bu ieriğimizde yeni hazırladığımız ''2019 Yeni Resimli Hz. Muhammed Szleri'' de ayrıca yer almaktadır. Bu grselleri telefonunuza kaydedip sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

HZ. MUHAMMED'İN YOL GSTERİCİ HADİSLERİ - HZ MUHAMMED HADİSLERİ

Hz. Muhammed'e aitHadis-i Şerif Szleri, manalı hadisler, Hadis-i Şerif szleri, resimli hadis szleri, anlamlı hadis szleri, en gzel hadis szleri, ilmi hadis szleri,Facebookhadis szleri;

Allah sizin ne dış grnşnze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.

Allahın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allahın fkesi de anne babanın fkesindedir.

Hadisi şerif szleri

Bağışını geri alan kimsenin durumu şu kpeğin durumu gibidir: Yalını yer, iyice doyunca kusar. Sonra kusmuğuna tekrar dnp onu yer.

Bir gen, ihtiyar bir kimseye yaşı sebebiyle ikramda bulunursa, Allah yaşlılığında ona ikram edecek kimseleri mutlaka takdir eder.

Bir mslmanın diktiği ağatan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o mslman iin birer sadakadır.

Biriniz kardeşini Allah iin seviyorsa ona sevdiğini sylesin.

Bir insan lnce kişi hari herkesin ameli kesilir: Sadaka-i cariye bırakan, veya istifade edilen bir ilim bırakan veya kendine dua edecek salih evlat bırakan.

Bizi aldatan bizden değildir.

Cennet anaların ayağı altındadır.

Hadisi şerif szleri

Dul ve fakirlere yardım eden kimse, Allah yolunda cihad eden veya gndzleri (nafile) oru tutup, gecelerini (nafile) ibadetle geiren kimse gibidir.

Ey iman edenler Allahın size helal ettiği temiz şeyleri haram kılmayın, hududu da aşmayın. Doğrusu Allah, aşırı gidenleri sevmez. Allahın size verdiği rızıktan temiz ve helal olarak yiyin. İnandığınız Allahdan sakının.

Halka teşekkrde bulunmayan Allah a şkretmez.

Hadisi şerif szleri

Her kim borlu fakire mhlet verir, yahut borcundan indirirse Allahu Teala da onun Arşının glgelerinden başka hibir glgenin bulunmadığı kıyamet gnnde arşının glgesi altında dinlendirir.

Herhangi bir mslman ıplak bir mslmanı giyindirirse, Allah da ona Cennetin meyvelerini ikram eder. Herhangi bir mslman susuz bir mslmanı suya kandırırsa, Allah da ona ağzı mhrl (el değmemiş) Cennet meşrubatından ikramda bulunur.

Hibir baba, ocuğuna, gzel terbiyeden daha stn bir hediye veremez.

Hadisi şerif szleri

Hibir kimse, el emeği ve helal kazancından daha hayırlı bir yemek yememiştir.

Hibiriniz kendisi iin istediğini mmin kardeşi iin istemedike gerek iman etmiş olamaz.

İlim ğrenmek zere yola ıkan kimseye, Allah cennet yolunu kolaylaştırır.

İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise btn vcut sağlıklı olur; eğer o bozulursa btn vcut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.

Hadisi şerif szleri

İnsanlar eğer Ramazan ayının kıymet ve ehemmiyetini hakkıyla bilselerdi, mmetim, btn senenin Ramazan olmasını temenni ederdi.

İnsanlar yaşadıkları gibi lrler.

İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.

İşiye cretini, alnının teri kurumadan veriniz.

Karşılıklı ticarette ticaret yaptığın kişinin namaz kılması seni kandırmasın.

Kim bir hayırli isi yapmaya ynelirse, onu yapan kadar mukafat alir.

hadisi-serif-sozleri-006.jpg

Kim bir oruluyu iftar ettirirse, kendisine onun kadar sevap yazılır. stelik bu sebeple orulunun sevabından hibir eksilme olmaz.

Kim inanarak ve sevabını Allahtan bekleyerek ihls ile oru tutar ve kıyam ederse (teravih namazı kılarsa) annesinden doğduğu gnk gibi gnahlarından temizlenir.

Kim kt ve irkin bir iş grrse onu eliyle dzeltsin, eğer buna gc yetmiyorsa diliyle dzeltsin, buna da gc yetmezse kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir.

Kolaylaştırınız, gleştirmeyiniz, mjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.

Komşusu a yatarken tok yatan bizden değildir.

Hadisi şerif szleri

Kklerimize merhamet etmeyen, byklerimize saygı gstermeyen bizden değildir.

Mmin kardeşine tebessm etmen sadakadır. İyiliği emredip ktlkten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol gstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin iin sadakadır.

Mmin kardeşinle mnakaşa etme, onun hoşuna gitmeyecek şakalar yapma ve ona yerine getirmeyeceğin bir sz verme.

Mslman bir kimsenin, bir malda kusur olduğunu bildiği halde, mşteriye haber vermeden satması haramdır.

Mslman mslmanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim, kardeşinin ihtiyacını grrse Allah da onun ihtiyacını grr. Kim bir mslmanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da o sebeple onu kıyamet gnnn sıkıntısından kurtarır. Kim bir mslmanı rterse, Allah da onu kıyamet gn rter.

Hadisi şerif szleri

Reslullah aleyhissalatu vesselam'a: "En efdal insan kimdir?" diye sorulmuştu. "Kalbi mahmm (pak), dili doğru szl olan herkes" buyurdular. Ashab: "Doğru szllğn ne demek olduğunu biliyoruz. Mahmmu'l-kalb ne demektir?" diye sordu. "(Mahmm kalb), Allah'tan korkan tertemiz kalptir, iinde gnah yoktur, zulm yoktur, kin yoktur, hased yoktur" buyurdular.

Size vermekte olduğu nimetlerden tr Allahı sevin, benide Allah beni sevdiği iin seviniz.

Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır.

Hadisi şerif szleri

Sizin en hayırlınız kuranı ğrenen ve ğretendir.

dua vardır ki, bunlar şphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın evladına duası.


HADİS-İ ŞERİFLER,HADİS SZLERİ 40 (Kırk) HADİS

1- Kolaylaştırınız, gleştirmeyiniz, mjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz. (Buhr, İ lm, 12; Mslim, Cihd, 6.)

2- İslm, gzel ahlktır. (Kenz'l-Umml, 3/17, HadisNo: 5225)

3- İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.(Mslim, Fedil, 66; Tirmiz, Birr, 16)

Hadisi şerif szleri

4- Nerede olursan ol Allah'a karşı gelmekten sakın; yaptığın ktlğn arkasından bir iyilik yap ki bu onu yok etsin. İnsanlara karşı gzel ahlakın gereğine gre davran. (Tirmiz, Birr, 55)

5- Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir. (Tirmiz, İlm, 14.)

6- Mmin, bir delikten iki defa sokulmaz. (Mmin, iki defa aynı yanılgıya dşmez) (Buhr, Edeb, 83; Mslim, Zhd, 63.

7- Allah, sizden birinizin yaptığı işi, ameli ve grevi sağlam ve iyi yapmasından hoşnut olur. (Tabern, el-Mu'cem'l-Evsat, 1/275; Beyhak,.)

8- İman, yetmiş ksur derecedir. En stn L ilhe illallah (Allah'tan başka ilah yoktur) szdr, en dşk derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır. (Buhr, mn, 3; Mslim, mn, 57, 58).

9- Mslman, insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir. (Tirmiz, mn, 12; Nes, mn, 8.)

Hadisi şerif szleri

10- (Mmin) kardeşinle mnakaşa etme, onun hoşuna gitmeyecek şakalar yapma ve ona yerine getirmeyeceğin bir sz verme. (Tirmiz, Birr, 58.)

11- İnsanların Peygamberlerden ğrenegeldikleri szlerden biri de: Utanmadıktan sonra dilediğini yap! szdr. (Buhr, Enbiy, 54; EbuDvd, Edeb, 6. )

12- (Allah Rasl) Din nasihattır/samimiyettir buyurdu. Kime Y Raslallah? diye sorduk. O da; Allah'a, Kitabına, Peygamberine, Mslmanların yneticilerine ve btn mslmanlara diye cevap verdi. (Mslim, İ mn, 95 )

13- Kim kt ve irkin bir iş grrse onu eliyle dzeltsin; eğer buna gc yetmiyorsa diliyle dzeltsin; buna da gc yetmezse, kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir. (Mslim, mn, 78; Eb Dvd, Salt, 248.)

14- İki gz vardır ki, cehennem ateşi onlara dokunmaz: Allah korkusundan ağlayan gz, bir de gecesini Allah yolunda, nbet tutarak geiren gz. (Tirmiz , Fedil'l-Cihd, 12.)

Hadisi şerif szleri

15- Zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur. (İbn Mce, Ahkm, 17; Muvatta', Akdıye, 31.)

16- Hibiriniz kendisi iin istediğini (m'min) kardeşi iin istemedike (gerek) iman etmiş olamaz. (Buhr, mn, 7; Mslim, mn, 71.)

17- Mslman mslmanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (dşmanına) teslim etmez. Kim, (mmin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim mslmanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet gn sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir mslmanı(n kusurunu) rterse, Allah da Kıyamet gn onu(n kusurunu) rter. (Buhr, Mezlim, 3; Mslim, Birr, 58.)

18- İman etmedike cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedike de (gerek anlamda) iman etmiş olamazsınız. (Mslim, mn, 93; Tirmiz, Sıftu'l-Kıyme, 56.)

19- İşiye cretini, (alnının) teri kurumadan veriniz. (İbn Mce, Ruhn, 4 .)

Hadisi şerif szleri

20- Rabbinize karşı gelmekten sakının, beş vakit namazınızı kılın, Ramazan orucunuzu tutun, mallarınızın zekatını verin, yneticilerinize itaat edin. (Bylelikle) Rabbinizin cennetine girersiniz. (Tirmiz, Cum'a, 80.)

21- Hi şphe yok ki doğruluk iyiliğe gtrr. İyilik de cennete gtrr. Kişi doğru syleye syleye Allah katında sıddk (doğru szl) diye yazılır. Yalancılık ktye gtrr. Ktlk de cehenneme gtrr. Kişi yalan syleye syleye Allah katında kezzb (ok yalancı) diye yazılır. (Buhr, Edeb, 69; Mslim, Birr, 103, 104.)

22- ( Mmin) kardeşine tebessm etmen sadakadır. İyiliği emredip ktlkten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol gstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin iin sadakadır. (Tirmiz, Birr, 36.)

Hadisi şerif szleri

23- Allah sizin ne dış grnşnze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Mslim, Birr, 33; bn Mce, Zhd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.)

24- Allah'ın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allah'ın fkesi de anne babanın fkesindedir. (Tirmiz, Birr, 3.)

25- dua vardır ki, bunlar şphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, misafirin duası ve babanın evladına duası. (İbn Mce, Dua, 11.)

26- Hibir baba, ocuğuna, gzel terbiyeden daha stn bir hediye veremez. (Tirmiz, Birr, 33.)

27- Peygamberimiz işaret parmağı ve orta parmağıyla işaret ederek: Gerek kendisine ve gerekse başkasına ait herhangi bir yetimi grp gzetmeyi zerine alan kimse ile ben, cennette işte byle yanyanayız buyurmuştur. (Buhr, Talk, 25, Edeb, 24; Mslim, Zhd, 42.)

28- Kklerimize merhamet etmeyen, byklerimize saygı gstermeyen bizden değildir. (Tirmiz, Birr, 15; Eb Dvd, Edeb, 66)

29- Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır. (Tirmiz, Rad', 11; bn Mce, Nikh, 50. Tirmiz, Birr, 15; Eb Dvd, Edeb, 66.)

Hadisi şerif szleri

30- Cebril bana komşu hakkında o kadar ok tavsiyede bulundu ki; ben ( Allah Tel) komşuyu komşuya mirası kılacak zannettim. (Buhr, Edeb, 28; Mslim, Birr, 140, 141)

31- Birbirinize buğuz etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka evirmeyin; ey Allah'ın kulları, kardeş olun. Bir mslmana, gnden fazla (din) kardeşi ile dargın durması helal olmaz. (Buhr, Edeb, 57, 58.)

32- (İnsanı) helk eden şu yedi şeyden kaının. Onlar nelerdir ya Resulullah dediler. Bunun zerine: Allah'a şirk koşmak, sihir, Allah'ın haram kıldığı cana kıymak, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kamak, susuz ve namuslu mmin kadınlara iftirada bulunmak buyurdu. (Buhr, Vasy, 23, Tıbb, 48; Mslim, mn, 144)

33- Allah'a ve ahiret gnne imn eden kimse, komşusuna eziyet etmesin. Allah'a ve ahiret gnne imn eden misafirine ikramda bulunsun. Allah'a ve ahiret gnne imn eden kimse, ya hayır sylesin veya sussun. (Buhr, Edeb, 31, 85; Mslim, mn, 74, 75)

34- Sz taşıyanlar (cezalarını ekmeden yada affedilmedike) cennete giremezler. (Mslim, mn, 168; Tirmiz, Birr, 79.)

Hadisi şerif szleri

35- Dul ve fakirlere yardım eden kimse, Allah yolunda cihad eden veya gndzleri (nafile) oru tutup, gecelerini (nafile) ibadetle geiren kimse gibidir. (Buhr, Nafakt, 1; Mslim, Zhd, 41; Tirmiz, Birr, 44; Nes, Zekt, 78)

36- Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir. (Tirmiz, Kıyme, 49; İbn Mce, Zhd, 30.)

37- İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise btn vcut sağlıklı olur; eğer o bozulursa btn vcut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir. (Buhr, mn, 39; Mslim, Mskt, 107.)

Hadisi şerif szleri

38- M'minin başka hi kimsede bulunmayan ilgin bir hali vardır; O'nun her işi hayırdır. Eğer bir genişliğe (nimete) kavuşursa şkreder ve bu onun iin bir hayır olur. Eğer bir darlığa (musibete) uğrarsa sabreder ve bu da onun iin bir hayır olur (Mslim, Zhd, 64; Drim, Rikk, 61.)

39- Bir mslmanın diktiği ağatan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o mslman iin birer sadakadır. (Buhr, Edeb, 27; Mslim, Mskt, 7, 10.)

40- Bizi aldatan bizden değildir. (Mslim, mn, 164.)

HZ. MUHAMMED (S.A.V) HZ. ALİ HAKKINDA HADİSİ ŞERİFLER

Ali bendendir, ben de ondanım.

Ali, Hak ile beraberdir. Hak da Ali ile beraberdir.

Ali, her hususta Kurn ile beraberdir. O Kurn dışı bir şey sylemez ve bir iş işlemez. Kurn da, Aliden asla ayrılmaz.

Hadisi şerif szleri

Alinin dostu, benim dostumdur; Alinin dşmanı benim dşmanımdır.

Aliyi seven şphe yok ki beni sevmiş olur. Beni seven Allahı sevmiş olur. Aliye dşman olan, bana dşman olur. Bana dşman olan ise, hi şphesiz Allaha dşman olur.

Ben ilmin şehriyim, Ali kapısıdır. Bilgi isteyen, Alinin kapısına gelsin.

Ben ve Ali insanların ykselebilmesi iin, Allahın gnderdiği kılavuzlarız.

Ey Ali! Dnya ve hirette sen benim kardeşimsin, vasyimsin, vrisimsin, halfemsin.

Hadisi şerif szleri

İlminden dolayı Hz.deme bakmak isteyen, Alinin ilmine baksın, Nhun takvsını isteyen, İbrahimin hilmini isteyen, Msnın heybetini isteyen, snın ibdetini grmek isteyen, Ali İbn-i Eb Tlibe baksın.

Y Ali! Gerek Mslman seni sever. Senin iin fena syleyenler, ara bozuculardır.

Y Ali! Yakında hak sende olduğu halde, sana karşı gelenlerle savaşacaksın. O gn sana yardım etmeyen, benden değildir.

EHL-İ BEYT HAKKINDA HZ. MUHAMMED (S.A.V)HADİSLERİ

Hz. Muhammed'in Ehl-i Beyt hakkındaki hadislerini aşağıda bulabilirsiniz. İşte, Hz. Muhammed (S.A.V)'ın ehl-i beyt hakkında sylediği en gzel hadisler...

Hadisi şerif szleri

Ali, Ftıma, Hasan ve Hseyine karşı savaş iinde olanlara karşı, ben de savaş iindeyim.

Allaha and olsun ki bizi sevmeyenleri, şanı yce Allah cehenneme dkecektir.

Benim Ehl-i Beytim, kendinize ehlinizden daha sevgili olmadıka, kesin man sahibi olamazsınız.

Hadisi şerif szleri

Ben sizin aranızda iki paha biilmez şey bırakıyorum. İkisi de birbirinden byktr. Bunlardan birisi Allahın kelmı Kurn-ı Kerm diğeri ise Ehl-i Beytimdir. Bu ikisi Kevser havuzunun kıyısında bana ulaşıncaya kadar birbirinden ayrılmaz; bunu Rabbimden ben diledim. Bu ikisine yapışır, sarılırsanız benden sonra ebed olarak sapmazsınız, yol yitirmezsiniz.

Ehl-i Beytime buğz eden mnfıktır.

Ehl-i Beytime eziyet eden, Allaha eziyet eder.

Ehl-i Beytime karşı davranışlarınızdan dolayı, Allahın azbını sizlere şimdiden hatırlatmak istiyorum.

Hadisi şerif szleri

Ehl-i Beytimin peşinden gidiniz, sakın onların nne gemeyiniz, aksi taktirde helk olursunuz. Onlara bir şey ğretmeye de kalkışmayınız, nk onlar sizlerden daha bilgililerdir.

Ey Ftıma! Kıyamet gnnde; Ben, sen, oğulların Hasan ve Hseyin ile eşin Ali aynı makamda olacağız.

İinizde Ehl-i Beytimin misali, Nh Aleyhisselmın gemisi gibidir. Her kim gemiye binerse kurtulur ve her kim muhalefet ederse boğulup helk olur.

İslmın esası beni ve Ehl-i Beytimi sevmektir.

Hadisi şerif szleri

Kıyamet gnnde; her kul iki şey hakkında sorulmadan Sırat kprsnden geemeyecek;Birincisi: Ben sizinle idim, siz kiminle oldunuz?İkincisi : Ehl-i Beyte kurbiyyetiniz (sevginiz, yakınlığınız) ne derece?

Sizleri nimetleri ile beslediğinden Allahı seviniz, Allahı sevdiğinizden beni seviniz ve beni sevdiğinizden de Ehl-i Beytimi seviniz.

Şefatım, Ehl-i Beytimi sevenedir.

ismet demir Articles

Read more

Live Style
July 7, 2019 | 297 Views

History and Facts
May 5, 2019 | 142 Views

Science and Technology
May 5, 2019 | 154 Views

People and Nations
October 10, 2019 | 218 Views

Live Style
June 6, 2019 | 127 Views