Anne ile ilgili hadis ve ayetler!

Biz insana anne ve babasını tavsiye ettik anası onu zayıflık üstüne zayıflık çekerek karnında taşımıştır.Onun (****den) ayrılmasıda 2 sene içinde olmuşdur onun için biz insana bana ve ana babana şükret dönüş banadır diye nasihat verdik. (Lokman Suresi Ayet,14)

Posted May 5,2019 in History and Facts.

ismet demir
11 Followers 167 Views

Picture

Biz insana anne ve babasını tavsiye ettik anası onu zayıflık stne zayıflık ekerek karnında taşımıştır.Onun (memeden) ayrılmasıda 2 sene iinde olmuşdur onun iin biz insana bana ve ana babana şkret dnş banadır diye nasihat verdik.(Lokman Suresi Ayet,14)

Rabbin ondan başkasına ibadet etmemenizi ve anne babaya iylik etmenizi emretmişdir. İkisinden birisi yahut her ikisi senin yanında yaşlılık ağına ulaşırsa,sakın onlara f bile deme;onları azarlama,onlara gzel sz syle.(İsra Suresi 23-24)

Allaha ibadet edin ve ona hibir şeyi ortak koşmayın. Anne-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyi davranın; Allah kendini beğenen ve daima bbrlenip duran kimseyi sevmez.(Nisa Suresi/ 36)

Rabbin sadece Kendisine ibadet etmenize ve anne-babanıza, Allahın sizi grmekte olduğu bilinci iinde mmkn olan en iyi şekilde davranmanıza hkmetti. Eğer onlardan biri veya her ikisi yaşlanmış olarak yanınızda bulunuyorsa sakın varlıklarından veya onlara hizmetten bıkkınlıkla kendilerine f! diyecek lde bile kt sz syleme! Onları azarlama ve daima onlara karşı tatlı dilli ve gnl alıcı ol!(İsra Suresi/23)

Biz insana, anne-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. nk annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Stten ayrılması da iki yıl iinde olur. nce bana, sonra da anne-babana şkret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dnş ancak banadır.(Ahkaf Suresi/15)

Allaha kulluk edin ve Ona hibir şeyi ortak koşmayın! Anneye, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya ve ellerinizin altında bulunanlara (kle, cariye, hizmeti ve benzerlerine) iyi davranın! Allah kendini beğenen ve daima bbrlenip duran kimseyi sevmez!(Nisa Suresi 36)

Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, annenize ve babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine f! bile deme! Onları azarlama! İkisine de gzel sz syle! Onları esirgeyerek alak gnlllkle zerlerine kanat ger ve: Rabbim! Kklğmde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de Sen onlara (yle) rahmet et (diyerek dua et!)(İsra Suresi 23, 24)

Biz insana, anne babasına en gzel bir biimde davranmasını emrettik...(Ankebut Suresi 8)

Biz insana, anne babasına (en gzel bir biimde davranmasını) emrettik. nk annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Stten kesilmesi de iki yıl iinde olur. O halde Bana ve annene babana şkret! Dnş Banadır.(Lokman Suresi 14)


De ki: Geliniz size Rabbinizin haram ettiği şeyi ben okuyayım: Ona hi bir şeyi ortak/denk tutmayın, anaya babaya iyilik edin, fakir dşmek (korkusun)dan ocuklarınızı (herhangi bir şekilde) ldrmeyin. Biz, sizin de onların da rızkını veririz. Zinanın ve her trl ktlğn aığına da gizlisine de yaklaşmayın. Allahın haram ettiği canı (hukuka) geerli sayılan bir hak olmadıka ldrmeyin. İşte (Allah),dşnesiniz (aklınızı kullanasınız) diye size bunları emretti.(Enam Suresi 151)

ANNE İLE İLGİLİ HADİSLER İSE;


Ana-babasına iyilik edene mjdeler olsun! Allah Onun mrn uzatır. (Buhr)

Ana-babası, yanında yaşlandığı halde, [onların rızalarını alamayıp] Cenneti kazanamıyanın burnu srtlsn.(Tirmiz)

Allahu Telnın rızası, ana-babanın rızasında, gadabı da, ana-babanın gadabındadır(Tirmiz)

Cihd, fseblillah Allah yolunda sadece kılı sallamak değildir Ana-babaya veya evlda bakmak da cihddır Ele muhta olmamak iin alışmak da cihddır.(Deylem)

Bir gn Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in huzuruna bir kimse gelerek dedi ki:

- Ya Resulallah! İzin verirseniz sizinle beraber gazaya gelip cihad etmek istiyorum

- Anan-baban var mı?...
- Evet var

- yleyse ondan ayrılma zira Cennet onun ayağının altındadır (Mslim)

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şyle buyurdu:

-Burnu yerde srnsn, burnu yerde srnsn, burnu yerde srnsn!

Sahabeler:...

Ya Rasulallah! Kimin? dediler.

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şyle buyurdu:

-Ana babasına, ikisinden birine yahut her ikisine birden ihtiyarlık zamanlarına yetişip de cennete giremeyen kimsenin. (Mslim 2551/9, Buhari Edebl-Mfred 21)

Ebud-Derda (Radiyallahu Anh) şyle dedi:

Adamın biri gelerek:

Benim bir karım var. Annem ise onu boşamamı emrediyor ne yapmalıyım? diye bana sordu.

Ebud-Derda (Radiyallahu Anh) şyle dedi:...

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)i işittim şyle buyuruyordu:

Anne ve baba cennete orta kapıdan girmeye vesile olur veya insanı cennete ulaştıracak en iyi şey ana babaya iyilik etmektir. Artık sen o kapıyı istersen bırak istersen elinde tut.(Tirmizi 1961)

Abdullah ibni mer (Radiyallahu Anhuma) şyle dedi:

Benim nikhım altında bir kadın vardı ve ben onu seviyordum. Babam ise onu kerih gryor ve istemiyordu. Babam bana onu boşamamı emretti. Ben bundan imtina ettim. Mteakiben ben bu durumu Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)e zikrettim.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şyle buyurdu:...

Ey Abdullah bin mer! Karını boşa!

Abdullah ibni mer (Radiyallahu Anhuma) şyle dedi:

Ben de karımı boşadım.

(Tirmizi 1200, Ebu Davud 5138, İbni Mace 2088, Ahmed 2/20-157, Albani 7/136)

Ana-babasını dine uygun hizmetleriyle razı eden Allah telyı razı etmiş olur onları gazaplandıran Allah telyı gazaplandırmış olur.(İbni Neccar)

Ya Resulallah annem mşriktir. Ona iyilik etmem caiz midir? diye sorana (Evet annene iyilik ve ihsanda bulun!) buyuruldu(Ebu Davud)

Allah Resl, sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

Ana babasına iyilik yapana ne mutlu! Allah onun mrn artırsın!(İbn Enes radıyallahu anh. Tabern)

ismet demir Articles

Read more

Natural
April 4, 2019 | 718 Views

Other
July 7, 2019 | 89 Views

History and Facts
May 5, 2019 | 154 Views

History and Facts
June 6, 2019 | 205 Views

Other
May 5, 2019 | 90 Views