PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN HAYATINDA PAZARTESİ GÜNÜNÜN ÖNEMİ

İslam’da pazartesi neden önemlidir? İşte pazartesi günü gerçekleşen önemli hadiseler…

12 Rabîulevvel Pazartesi günü doğup dünyâyı şereflendirmişlerdi. Ve yine bir pazartesi günü Allah tarafından kendilerine nübüvvet vazîfesi verilmişti.

Posted May 5,2019 in History and Facts.

ismet demir
11 Followers 586 Views

İslamda pazartesi neden nemlidir? İşte pazartesi gn gerekleşen nemli hadiseler

12 Rabulevvel Pazartesign doğup dnyyı şereflendirmişlerdi. Ve yine birpazartesign Allah tarafından kendilerine nbvvet vazfesi verilmişti.

Eb Katde Hazretleri şyle der:

Reslullaha pazartesi gn oru tutmanın fazileti soruldu. Şyle buyurdular:

O gn, benim doğduğum ve Peygamber olduğum (veya bana vahiy geldiği) gndr.(Mslim, Sıym, 197-198)

Yine birpazartesisabahı, Medneye girerek yeni kurulan ve kıymete kadar devm edecek olan İslm devletinin temelini atmışlardı. Ve nihyet birpazartesign de, hiret lemine intikl ettiler. İbn-i Abbastan (r.a.) şyle rivyet edilmiştir:

Hazret-i Peygamber, pazartesi gn doğdu, pazartesi gn Peygamber oldu, pazartesi Mekkeden Medneye hicret etti, pazartesi gn Medneye vardı, pazartesi gn veft etti. Pazartesi gn (Kbede hakemlik yaparak) Hacer-i Esvedi yerine koydu. Pazartesi gn Bedir zaferini kazandı. Pazartesi gn Bugn size dninizi tamamladım. (el-Mide, 3) yeti nzil oldu.(Ahmed, I, 277; Heysem, I, 196)

Onun doğumu, Peygamberliği, hicreti ve irtihlinin, ilh bir tecell olarak heppazartesignlerine rastlaması, bu gnn kudsiyyetinin ve neminin bir nişnesidir. Ceml ve cell tecellsi olarak; sevincin heyecanı ve hznn burukluğu beraber yaşanmaktadır. Gnl iklminde bayram neşesi ile irtihl elemleri, zıt bir hasssiyet beraberliği iindedir.

ismet demir Articles

Read more

Entertainment
October 10, 2019 | 435 Views

Other
May 5, 2019 | 140 Views

Other
January 1, 2020 | 28 Views

Pets and Animals
January 1, 2020 | 20 Views

Other
May 5, 2019 | 219 Views