Arkadaşlık nedir? Ne değildir?

Son yıllarda ileri teknoloji, hızlanan kentleşme ve yüksek yaşam temposunun yarattığı koşullar, geleneksel arkadaşlıkların gözle görünür bir şekilde zayıflamasına neden oluyor. Hatta bazıları arkadaşların sonunun geldiğini söylüyor. Gelin arkadaşlık kavramını

Posted May 5,2019 in History and Facts.

ismet demir
11 Followers 566 Views

arkadaŸlk

İnsanların gerekten arkadaşa ihtiyacı var mı?

Evet. Sosyal bağlantıları zayıf insanların, belirli bir sre iinde yaşamını yitirme olasılığı sağlam ilişkileri olan insanlara gre % 50 daha yksektir. Sosyal yalnızlık sigara veya iki kadar zararlıdır. Bir araştırmaya gre yalnızlık, gnde 15 sigaranın verdiği zarara eşittir; hatta obezite veya hareketsizlikten daha da zararlıdır.

Arkadaşlık ayrıca mutluluğu da arttırır. Ancak bu noktada belirleyici olan sayı değil, kalitedir. 423 niversite ğrencisinin katıldığı bir alışmada, dostluk kalitesinin insanların mutluluk dzeyini byk lde etkilediği, oysa sahip olunan arkadaş sayısının kayda değer bir etki yaratmadığı ortaya ıktı. Ancak arkadaşlığın yararları kişiden kişiye değişir. Bu nedenle bazı insanlar en byk mutluluğu yalnızlıkta bulur.

İyi bir arkadaşlığı başlatan etmenler nelerdir?

İnsanlar kendilerine benzeyen insanlarla daha kolay arkadaş olur. Arkadaşlığa zemin hazırlayan 6 nemli kriter şunlardır: Dil, meslek, dnya grş (siyasi, ahlaki ve dini), mizah anlayışı, yerel kimlik ve eğitim. Bu noktada, kişiliğin kltrel tercihler kadar nemli olmadığı ortaya ıkıyor. rneğin sevdiğiniz mzik grupları, komik bulduğunuz espriler, beğendiğiniz kitaplar gibi etmenler insanları birbirine kişilik benzerliklerinden daha fazla yakınlaştırıyor. Aslında bir yabancıyla arkadaş olup olmayacağınızı belirleyen en nemli etmen, aynı mzik trnden zevk almanızdır.

Bazı insanların edindiği arkadaş sayısı niin diğerlerinden daha fazladır?

Bu, tmyle biyolojileriyle ilgili olabilir. Beyin grntleme tekniklerinden yararlanarak yapılan alışmalarda, amigdala gibi bellek ve duyguların işlendiği blgelerde daha fazla gri maddeye sahip insanların daha fazla arkadaşı olduğu saptanmış. Ancak bunun neden mi yoksa sonu mu olduğu bilinmiyor. Ayrıca kltrel etkiler de sz konusu. Geniş ailelerden gelen insanların, kan bağı olmayan insanlarla kurduğu arkadaşlıklar, kk ailelerden gelenlerden sayıca daha azdır.

for_friendship

Normal cinsel tercihlere sahip kadın ve erkeklerin birbirleriyle yalnızca arkadaş olmaları mmkn m?

Evet. Ancak bu, aralarında cinsel bir ekilim olmadığı anlamına gelmez. ok sayıda araştırmada farklı cinsler arasındaki arkadaşlıklarda bu ekilimin nemli bir rol oynadığı anlaşılmıştır. ABDli niversite ğrencileri zerinde yapılan bir araştırmada, deneklerin yarısının, Aramızda platonik bir arkadaşlık bulunmasaydı, cinsel ilişki sz konusu olabilirdi dediği belirtiliyor.

Gen erkekler, kadın arkadaşlarına daha fazla ilgi duyma eğiliminde. Kadınların bu konudaki eğilimi, erkeklerden daha dşk. Ayrıca erkekler ekici buldukları kadınlarla daha kolay arkadaşlık kurabiliyor.Kadınlar ise korunma ve kollanmaya daha meraklı.

Kadın ve erkek arkadaşlığı arasında bir fark var mı?

Kadınlar, en iyi arkadaşım diyebilecekleri az sayıda kişiyle arkadaşlık ederken, erkekler daha ok grup arkadaşlığına ncelik tanıyor. Kadınlar arkadaşlığı duygusal bağ erevesinde değerlendiriyor. Erkekler birlikte ne kadar uzun zaman geirdiklerine ve birbirlerini ne kadar sredir tanıdıklarına nem veriyor.

Kadın kadına arkadaşlıklar daha samimi ve iten. Ayrıca kadınlar arkadaş seerken fiziksel olarak kendilerine benzer gzellikteki kadınları tercih ediyor.

Btn arkadaşlıklar sizin iin iyi midir?

Hayır. Hem-dost-hem-dşman arkadaşlar (frenemy) sağlığınızı bozabilir. Bu insanlar srekli olarak sizin moralinizi bozarlar ama siz bir şekilde buna tahamml edersiniz. Sosyal ağlar zerinden arkadaş olduklarınızın yarısı hem-dost-hem-dşmandır. Ve bunların oğu ailenizin bir yesidir. Gvenilmez insanlarla iletişimde olmak gerginlik yaratır. Hem-dost-hem-dşman bir kişiyle birlikte olmak, hi sevmediğiniz biriyle birlikte olmaktan ok daha sinir bozucudur ve tansiyonunuzu ykseltebilir.

Yaşlandıka arkadaşlıkların şekli de değişir mi?

Evet. Kk ocuklar tek bir arkadaşa ihtiya duyar. ok sayıda arkadaşı idare etme yeteneği 20li yaşlara gelinceye kadar gelişmez. Ergenlerin arkadaşlarının etkisi altında kalma olasılığı ok yksektir. zellikle madde bağımlılığı, şiddete başvurma ve intihar konularında

En gl ve en dayanıklı arkadaşlıklar ergenliğin son dnemlerinde ve erken 20li yaşlarda kurulur. Bu, genellikle yoğun, duygusal bir deneyimin paylaşımı sonucu ortaya ıkar. Yetişkinler yaşlandıka arkadaşlıklarının değiştiğine tanık olurlar. Bunun nedeni, arkadaşların kltrel tercihlerinin mzik tr, kitaplar, espriler- zamanla değişmesidir.

Orta yaşlıların karşı cinsten arkadaşları, genlere gre daha azdır. Bunun da nedeni aynı cinsten olan arkadaşlarıyla koşullara bağlı olarak annelik gibi- daha uzun zaman geirmeleridir. Yaşlılarda grup faaliyetlerine katılma eğilimi artar, fakat yakın arkadaşlarıyla olan samimiyetlerini hep korurlar.Erkeklerin yaşlandıka daha az sayıda arkadaşları olur ve yakın arkadaşa ihtiya duymazlar. Bu kadınlar iin geerli değildir.

facebook-arkadaşlık

Facebook arkadaşlığı ile gerek-yaşam arkadaşlığı arasında ne gibi farklılıklar vardır?

Oxford niversitesi Sosyal ve Sinir Bilim Araştırma Grubu Yneticisi Robin Dunbara gre insanların kurduğu sosyal grupların byklğ yaklaşık 150 kişi ile sınırlıdır. Dunbarın bulduğu bu sayı, internet dostlukları iin de geerlidir. Facebook 500 arkadaşa kadar izin verir, ancak kullanıcıların pek oğu 150-250 ile kendini sınırlar. Kaldı ki bunların bir kısmı yabancı olarak kalmaya mahkmdur.

Sosyal medyanın gerek yaşamdaki arkadaşlıklara zarar verdiği ynnde herhangi bir bulgu sz konusu değildir. Facebookta fazla sayıda arkadaşı olanların gerek yaşamda da ok sayıda arkadaşı olduğu tespit edilmiştir.

Arkadaşlığı devam ettirmek iin bir forml var mıdır?

Dunbara gre bunun iin yakın arkadaşlarınızla gn aşırı ve bunların dışındaki en yakın 5 arkadaşınızla da haftada bir grşmeniz gerekir. Bu grşme yz yze olabileceği gibi elektronik ortamda da olabilir.

Bunun dışında kalan en yakın 15 arkadaşla ayda bir grşmek yeterlidir. Bunun zerindeki 50 kişi ile altı ayda bir; geriye kalanla yılda bir grşmeniz arkadaşlığınızı srdrmenize yetebilir. Bunun altında grşmelerde arkadaşlıklar zamanın akışı iinde krlenir gider.

Buna tek istisna 20li yaşların başlangıcında kurulmuş olan arkadaşlıklardır. Onlarca yıl sonra bile bu kişilerle karşılaştığınız zaman kaldığınız yerden devam edebilirsiniz

ismet demir Articles

Read more

People and Nations
October 10, 2019 | 69 Views

Science and Technology
January 1, 2020 | 22 Views

Natural
April 4, 2019 | 155 Views

Science and Technology
November 11, 2019 | 63 Views

Other
April 4, 2019 | 174 Views