Kelebeğin Hikayesi

Bir adamın kırlarda dolaşırken bulduğu koza ve sonrasında gelişen olaylar.

Posted August 8,2019 in Natural.

Hamdullah Güven
263 Followers 337 Views

Bir gn, kırlarda gezintiye ıkan bir adam, kenara oturduğu otlardan birinin dalında , kk bir kozanın varlığını fark etti. Koza ha aıldı ha aılacak gibiydi.

Adam , bunun bir kelebek kozası olduğunu tahmin ediyordu. Byle bir fırsat bir daha ele gemez diye dşnd; ve bir kelebeğin dnya yz grdğ ilk dakikalara şahit olmak istedi.

Dakikalar dakikaları kovaladı , saatler gemeye başladı , ama henz kelebeğin kk bedeni o delikten ıkmadı. Sanki , kelebeğin dışarı ıkmak iin aba harcamaktan vazgemiş olabileceğini dşnd.

Sanki kelebek elinden gelen her şeyi yapmış da , artık yapabileceği bir şey kalmamış gibi geldi ona. Bu yzden , kelebeğe yardımcı olmaya karar verdi: cebindeki kk akıyı ıkarıp kozadaki deliği bir cerrah titizliğiyle bytmeye başladı.

Bylece , bir-iki dakika iinde kelebek kolayca dışarı ıkıverdi. Fakat bedeni kuru ve kck , kanatları buruş buruştu. Adam kelebeği izlemeye devam etti; nk kanatlarının her an aılıp genişleyeceğini ve narin bedenini taşıyacak kadar gleneceğini umuyordu.

Ama bunlardan hibiri olmadı. Kelebek , hayatinin geri kalanını , kurumuş bir beden ve buruşmuş kanatlarla yerde srnerek geirdi. Ne kadar denese de , asla uamadı.

Adamın btn iyi niyetine ve yardımseverliğine rağmen anlayamadığı şey , kozanın kisitlayiciliginin ve buna karşılık kelebeğin daracık bir delikten dışarı ıkmak iin gereken abanın , Allahın kelebeğin bedenindeki sıvıyı onun kanatlarına gndermek ve bu sayede kozanın kisitlayiciligindan kurtulduğu anda onun umasını sağlamak iin setiği bir yol olduğuydu.

Bu gereği ğrendiğinde , hayat boyu unutamayacağı bir şey de ğrenmişti: Bazen , hayatta tam olarak ihtiya duyduğumuz şey , abalardır. Eğer Allah , hayatta herhangi bir aba olmadan ilerlememize izin verseydi , o zaman , bir anlamda sakat kalırdık . Olabileceğimiz kadar glenemezdik o zaman . Ve asla uamazdık..

Tags: #kelebek,
Hamdullah Güven Articles

Recent

Recent Articles From: Hamdullah Güven

Popular

Popular Articles From: Hamdullah Güven

Read more

Other
May 5, 2019 | 133 Views

People and Nations
October 10, 2019 | 389 Views

History and Facts
May 5, 2019 | 147 Views

Other
December 12, 2019 | 47 Views

History and Facts
May 5, 2019 | 179 Views