Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir?

Topuklu ayakkabılar birçok kadının, özellikle de iş kadınlarının vazgeçilmezlerindendir. Bu şık ve zarif ayakkabıların kadınlar için birçok güzel yanı var. Kadınların kendilerini daha şık ve daha çekici hissetmelerine yardımcı olan bu aksesuarın verdiği rahatsı

Posted October 10,2019 in People and Nations.

·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.·
3018 Followers 168 Views

Topuklular oğu kadının ayakkabı dolabında zaruri bir aksesuardır. Gzel bir elbise ile topuklu giymek her kadının vazgeemediği hobisidir. Ama kadınların biroğu ayaklarındaki acıya katlanarak geici bir mutluluk yaşamayı tercih ediyor. Topuklu ayakkabı kullanan kadınların oğu genellikle bel, sırt ve ayak ağrılarından şikayet eder. Buna rağmendoğru seimle daha kullanılabilirvedaha tercih edilebilirhale getirilebilir. Yanitopuklu ayakkabıların nasıl giyilmesi gerektiğine dair pf noktalarıbilen kadınlar acı veren bu durumu mutluluk veren keyfe dnştrebilir.

Topuklu ayakkabı seven her kadının asırlardır sorduğu sorular var: İnce topuk mu kalın topuk mu? Topuklu ayakkabı ile rahat etmek iin nelere dikkat etmek gerekir? Rahat topuklu ayakkabı nasıl seilir? Bu soruların her birinin cevapları var!

Rahat Topuklu Ayakkabı Nasıl Seilir?

Topuklu ayakkabılar bir kadının en iyi arkadaşı olabilir. Kadınların daha uzun boylu ve ince grnmesini sağlar. Bu durum kadınlara gven verir. Ancak yksek topuklularla yrmek, zellikle buna alışkın olmayan kadınlar iin zor olabilir. Bunun iin rahat topuklu ayakkabı nasıl seilir sorusunun cevabını bulmak gerekiyor. Yksek topuklularla korkusuzca ve podyum modeli gibi yrmek istiyorsanız rahat bir topuklu semelisiniz!

Topuklu ayakkabıda ayağın ağrımaması iin dikkat edilmesi gereken nemli noktalar var.Ayak yapısına gre topuklu ayakkabı seimiile işe başlayabilirsiniz. Ağrısız ve rahat topuklu ayakkabı semek iin şu neriler de işinize yarayacaktır;

Ayak yapınızı doğru tespit edin: En doğru topuklu ayakkabı iin her şeyden nce ayak yapısının doğru tespit edilmesi gerekiyor. Ayağınızın yapısı, tam numarası ayakkabı seiminde ok nemlidir. Kk numaralı ayakkabı kadar byk numaralı ayakkabı da ayaklara zarar verebilir. Bu sebeple rneğin taraklı ayaklar iin geniş ayakkabılar tercih etmek gerekir.

Kalın topuklu ayakkabı tercih edin: Topuklu ayakkabı seiminde her zaman ince topuk mu kalın topuk mu sorusu akla gelir. Kalın topuklu ayakkabılar, denge ve tabandan gelen basın aısından daha rahat kullanım sağlar. ne yklenme aısından da daha rahattır. İnce topuklu ayakkabılar ise, denge aısından srekli tetikte olmayı gerektirir. Bu durum yrrken rahatsızlık verir.

Platform ayakkabılar en rahat modellerdir: Platform ayakkabıların topuk boyu ne kadar yksek olursa olsun, topuğun n kısmı da benzer ykseklikte olduğu iin daha alak bir topuk stnde yryor olursunuz. Dolayısıyla ayağınız daha az etkilenir, dengeniz bozulmaz.

İdeal topuk boyuna dikkat edin: Topuklu ayakkabılar iin ideal topuk boyu 5 ila 6 santimetredir. Bu boyda topukları bulunan ayakkabılar, ayak yapısına da uygunsa ağrı ya da acı vermez. Aksine bacak kaslarının gelişmesine yardımcı olur.

Bilekten bantlı ayakkabıları tercih edin: Topuklu ayakkabı konusunda tecrbeli değilseniz bilekten bantlı topuklularla yrmeniz daha kolay olacaktır. Bu tip ayakkabılar, ayaklarınızı korur, kaymayı nler ve ekstra destek sağlar. Ayak bileğine bağlandığı iin iyi bir destek verir; doğal olarak rahat yrmeyi kolaylaştırır.

Burun kısmına dikkat edin: Ayakkabılarda topuğun yksekliği arttıka ayağın n kısmına yapılan baskı da artar. Sivri burunlu ayakkabılar, bu basın sebebiyle ayağın bir sre sonra ağrımasına ve acı hissedilmesine yol aar. Bu sebeple sivri burunlu ayakkabılardan ziyade yuvarlak burunlu ayakkabılar tercih edilmelidir.

Kışın topuklu bot ve izme giyin: Kış aylarında topuklu bot ve izme giymek daha rahat ve kolay bir yrme sağlar. Bu tr bot ve izmeler ayağı tam olarak sarar. zellikle platform topuklar ayağı daha iyi kavrar. Bylece yryşn rahat olmasına yardımcı olur.

Byk numara kk numaradan iyidir: Bir topuklu ayakkabıyı ok beğendiyseniz, almak istiyorsanız ve ayağınıza uygun bir numara bulamadıysanız topuklu ayakkabının 1 numara byk olması kk olmasından iyidir. nk zellikle topuklu ayakkabı giyildiğinde ayaklar şişmeye ok meyillidir.

Ayakkabıları akşam alın: Uzmanlar, ayakkabı alırken akşam saatlerinin tercih edilmesini tavsiye ediyor. Akşam saatlerinde ayaklar daha şişmiş olur ve bylece topuklu ayakkabı alırken doğru numara ve kalıp seilebilir. Bylece ayaklara vurmayan ve acı vermeyen doğru bir topuklu ayakkabı semiş olursunuz.

Topuklu Ayakkabı İle Rahat Etmek İin Ne Yapılmalı?

Topuklu ayakkabı ile rahat etmek iin dikkat edilmesi gereken başka şeyler de var. Topuklu ayakkabılarla en rahat yryş yakalamak iin şunlara dikkat edilmelidir;

Kk adımlar atın: Yksek topuklularla rahat yrmek iin kk ve yavaş adımlar atılmalı; dizler bklmemelidir. Zaten topuklu ayakkabılar doğal olarak adımları kısaltma eğilimi gsterir. Yani adımlarınızı bytmek iin uğraşmazsanız topuklu ayakkabı sizi kk adım atmaya yneltecektir. Topuk ne kadar uzun olursa adım da o kadar kısa olacaktır.

Topuktan tırnağa yryn: Topuklu ayakkabılarla mmkn olduğunca normal yrmeyi hedefleyin. nce topuğu yere koyun ve parmak ularını yavaşa alın. Ardından, kilonuz ayağınızın zerine yklendiğinde sanki u parmaklarınızda yrr gibi ağırlığınızı ileri doğru kaydırın ve bir sonraki adım iin ağırlığınızı ileri doğru itin.

Duruşunuzu geliştirin: Topuklu ayakkabı giymek, ağırlık pozisyonunuzu değiştirir ve ideal duruşunuzu korumazsanız telafi etmek iin alt sırt kemerlerinizi kaydırır. Başınızı dik tutan bir para grnmez ip olduğunu hayal edin. Başınız omurganızla aynı hizada olmalı ve eneniz zemine paralel olmalıdır. Topuklu ile yrrken aşağıya bakmaktan kaının!

Kollarınızı gevşetin: Omuzlarınızı geriye ve aşağıya kaydırın ve kollarınızı yanlarda gevşetin. Dengeyi sağlamak iin yrrken kollarınızı hafife sallayın.

Karın kaslarını ieri ekin: Karın kaslarınızı tutun ve gbek deliğinizi omurganıza doğru ieri ekin. Bu, ayağınızın dikleştirmesine yardımcı olurken, aynı zamanda inceltmenizi de kolaylaştırır.

Dizlere dikkat edin: Dizlerinizi hafife bkn. Topuklularla yrrken dizlerin asla kilitlenmemesi gerekir. Bacaklarınızı birbirine yakın tutun ve yrrken ayak parmaklarınızı doğrudan ne doğru tutun.

Grnmez izgide yryn: Yksek topuklu ayakkabılarla yrmenin en ideal yntemlerinden biri de, hayali dz bir izgi zerinde yrdğnz hayal ederek, ipte yrme eylemini taklit etmektir. Bir ayağın parmakları ileri dnk olarak doğrudan diğerinin nne gelmelidir. Bu yryşte ustalaşmak iin biraz pratik yapmanız gerekir.

Evin evresinde deneme yryş yapın: Topuklularla en rahat ve ideal yryş bulmak iin evinizin etrafında topuklularla yrme testleri yapabilirsiniz. Topuklularla insanların arasına ıkmadan nce evinizin etrafında bir gn boyunca yryn. Bu testleri zellikle yeni aldığınız topuklu ayakkabıyı kullanmak iin yapabilirsiniz. Bu sadece topuklu giymeye alışmanızı sağlamakla kalmaz; aynı zamanda tabanları aşındırarak kayganlığını nler.

Farklı yzeylere dikkat edin: Yksek topuklu ayakkabıları farklı zeminlerde kullanmanız gerekecek. Halılarda, kaldırımda, betonda, imde, kaygan ve ahşap zeminlerde rahat yrmek iin her tr zemine hazırlıklı olmalısınız.

Merdivenlerden inerken dikkat edin: Topuklularla merdivenlerden aşağı inerken ekstra zen gsterilmelidir. Basamaklardan inerken tm ayağınızı merdivene yerleştirdiğinizden emin olun. Merdiven korkuluklarından tutunmak daha sağlıklı olacaktır.

Aık havada giymeyi tercih edin: Topuklu ayakkabılarla i mekanlarda yrmek zor olabilir. Yumuşak halı dşemesi, kaygan ahşap yzeylerle karşılaşabilirsiniz. Bu durum topuklularla yrmenizi on kat daha zor hale getirebilir.

Moleskin kullanın: Moleskin, ayakkabı ile ayakta acı veya ağrı veren blgeler arasında bir bariyer grevi gren, ince, pamuklu kadife tr bir kumaştır. Topuklu giyildiğinde acı veren veya ağrıyan blgeler iin moleksin kullanabilirsiniz.

Silikon destekler kullanın: Yksek topuklu ayakkabı ile rahat etmek iin silikon destekler kullanabilirsiniz. Ayağın n kısmına yerleştirilen bu destekler, n taraftaki basıncı bir nebze de olsa azaltır. Bylece kayma yapmayacağı iin daha iyi yrmeye yardımcı olur.

Yedek ayakkabı bulundurun: Topuklu ayakkabı giyilen gnlerde dz tabanlı rahat bir ayakkabıya ihtiya duyulabilir. Gnde 1-2 saatliğine dz tabanlı ayakkabı giyilerek ayağın rahatlaması sağlanabilir. Bylece tekrar topuklu ayakkabı giyilmesi iin ayaklar dinlendirilmiş olur.

Topuklu Ayakkabı Kullanıyorsanız Bunları Da Bilmelisiniz!

  • Yrdğnz zemindeki atlaklar veya kk ukurlar sorun ıkarabilir. Bu sebeple basılan yere dikkat edilmelidir.
  • Ayak numaraları her yıl değişebilir. zellikle doğum yapan kadınların ayak numaraları 1 numara byyebilir. Ayaklarınızın numarasını ve genişliğini yılda bir kez kontrol edin.
  • Her gn topuklu ayakkabı giyiyorsanız zaman zaman ayakkabılarınızı ıkararak, ayak bileklerini ve parmaklarını dinlendirin.
  • Ayakkabılarınızı ıkardıktan sonra ayaklarınızı gerin veya hafif masaj yapın. İmkanınız varsa masajı rahatlatıcı ayak krem veya bitkisel yağlarla yapabilirsiniz.
  • Jel tabanlık, topuklu kullandığınız sre iinde rahatlık verecektir.
  • Topuklular iin boyunuza ve duruşunuza uygun, ynetilebilir bir topuk yksekliği sein.
  • Ayak tipi dztaban olan kadınlar iin yksek topuklu ayakkabılar doğal olarak daha zordur. Dztaban kadınların topuklularla yrrken rahatsızlık ve ağrı hissetmeleri daha olasıdır.
  • Yeni topuklu ayakkabıya alışmak ve ayakkabı kalıbının ayak yapısına alışmasını sağlamak iin kısa yryşlere ıkılabilir.
·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.· Articles

Read more

Travel and Events
May 5, 2019 | 52 Views

Other
May 5, 2019 | 122 Views

Education
June 6, 2019 | 131 Views

Entertainment
May 5, 2019 | 195 Views

Science and Technology
November 11, 2019 | 7 Views