EFT ve Havale Nedir, Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve Havale işlemlerinin ikisi de elektronik olarak para aktarma işlemleridir. Her ikisi de bankalar ya da aracı finansal kuruluşlar tarafından yapılır ve istediğiniz miktardaki paranın, istediğiniz zamanda istediğiniz kişiye ulaşmasını sağlarlar. EFT’nin açılımı El

Posted October 10,2019 in Economics and Trade.

·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.·
3018 Followers 165 Views

Havale: Aynı banka'ya ait iki farklı hesap arasındaki para transfer işlemi (rnek: Trkiye İş bankası hesabından farklı bir Trkiye İş bankası hesabına para transferi)

EFT:Farklı bankalar arasındakipara transferi (rnek: Trkiye İş Bankası'na ait banka hesabından Garanti BBVA hesabına para transferi)

nemli: Aynı banka hesapları zerinden para gnderimi yaparken "havale" seeneği seilmeli, farklı bankaya ait hesap no'ya para gnderimi yapılırken ise "EFT" seilmelidir.

Havale İşleminin Hukuki Boyutu Nedir ve Nasıl Gerekleşir?

Havale işlemi bir bankanın iki farklı şubesi arasında gerekleşir. rnek vermek gerekirse A bankasının Taksim şubesi ve Kadıky şubesi gibi ya da B bankasının Mersin şubesinden İzmirdeki başka bir şubesi arasındaki para transferleri havale işlemlerine girer. Para bir bankanın hesabından ıkmaz, sadece aynı bankadaki hesaplar arasında yer değiştirir. Bu durumda bankalar izin verdiği srece gnn her saati para transferi yapılabilir. Havale hukuki olarak nc bir kişiye sahip olunan paranın ikinci kişiye aktarılması iin yetki verilmesidir. Bu yetkinin verilmesinden itibaren eğer bahsi geen hesapta yeterli bakiye var ise bu havalenin gerekleştirilmesi zorunludur. Havalenin gerekleştirilme zorunluluğu talimatın bankaya ulaşması ile başlar ve bu isteğin bankaya ulaşması da havalenin gerekleştirilmesi iin tek şarttır. Bu havalelere hesaba havale, ya da hesaptan havale isimleri de verilebilir. Havale bu kısa tanımdan da anlaşılacağı gibi bir banka ierisinde hesaplar arası para transferi olduğu iin oğu bankada masraf alınmaz ve aynı gn ierisinde hatta bazen havale yapıldığı anda hesaba geer. Bu durumdan da anlaşılacağı gibi Havale işleminin EFT sisteminden gemesine gerek yoktur. EFT sisteminden gemeyen işlemler daha hızlı ve masrafsız bir şekilde karşı tarafa ulaşır.

Burada Havale işleminden farklı olarak bir de virman işlemi vardır ki bu işlem aynı bankada birden fazla hesabı olan kişilerin kendi hesapları arasında yaptıkları para transferleri iin kullandıkları işlemler iin verilen isimdir.

EFT Sistemi Nasıl alışır? EFT Sisteminin Tarafları ve Masrafları Nelerdir?

EFT ise havaleden farklı olarak iki banka arası para transferidir. EFTye konu olan para transferi A bankasının hesabından ıkarak B bankasında başka bir hesaba girer. Bu durumda bu transfer işlemi TCMBnın (Trkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) kullanmış olduğu EFT - EMKT isimli bir sistemden geer. Bu sistemden geerek onaylanan para bu onayın sonrasında diğer bankadaki hesaba geer. Anlaşılacağı zere bu durumda gnderilen paranın ismi geen sistem tarafından onaydan gemesi gerekmektedir. Bu durumda işlem sresi uzayacaktır. Aynı zamanda havalede gnn her saati işlem yapılabilirken EFT işlemi yani EFT - EMKT Sistemi sadece 8:00 - 17:30 saatleri arasında alıştığı iin sadece bu saatler ierisinde gerekleşebilir.

Not: Pek ok banka 16:00 - 17:30 arasıdaki EFT işlemlerini "Ge EFT" olarak isimlendirmekte ve daha yksek işlem creti talep etmektedir.

Daha ge saatlerde yapılan EFT işlemleri ertesi gn saat 8:00 de sistemin yeniden aılmasını beklemek zorundadır. Bu şekilde bankalar arasında gvenli bir şekilde para transferine olanak sağlayan bu sistem, gnmzde yine geen yıllara gre hızını arttırmış durumdadır. Bankalar arasındaki rekabet ve mşteri memnuniyetinin arttırılması adına bu sre kısaltılmaya alışılmaya devam etmektedir. Ancak işlem sresi bakımından havaleden daha uzun bir işlem sresine sahip olan EFT işlemi aynı zamanda masraf bakımından da havaleden farklı olarak daha fazla masrafı olan bir işlemdir. EFT masraflarına yazının ilerleyen blmlerinde daha yakından bakıyor olacağız.

Bir EFT işleminde bankaya vermeniz gereken bilgiler şu şekildedir:

 • Gnderen
 • Banka
 • Alıcının bankası
 • Alıcı bilgisi

Bu şekilden de anlaşılacağı zere EFTnin drt adet tarafı vardır. EFT sadece bankalar arası para transferi olmakla kalmaz, aynı zamanda btn dijital yani elektronik ortamda yapılan para transferlerinin hepsini kapsar. Borsa işlemleri, hazine bonosu işlemleri gibi işlemler de yine aynı şekilde EFT zerinden gvenli bir şekilde gerekleştirilir.

EFT sisteminin amacı Trkiye Cumhuriyetti Merkez Bankası sitesinde şu şekilde aıklanmaktadır:

 • Nakit dolaşımının azaltılması,
 • demelerin gvenli, gvenilir, hızlı ve risksiz bir biimde gerekleştirilmesinin sağlanması,
 • Sağlıklı ve hızlı bilgi sağlamak,
 • Para politikasının etkin olarak uygulanmasını kolaylaştırmak,
 • Elektronik bankacılık uygulamalarının gelişmesini sağlamak.

EFT sistemi bir bankadan diğerine Trk Lirası cinsinden deme gnderilmesini sağlarken, yabancı hesaplar iin kullanılan sistem EFT den farklı gvenlik boyutlarına sahiptir. EFT - EMKT Sistemindeki EMKT bir bankadan diğerine devlet tahvili ve hazine bonosu gibi Menkul Kıymetlerin transferini sağlayan sistemdir. Bu iki sistem birlikte alıştıklarından ikisi bir arada EFT - EMKT sistemi olarak anılırlar.

EMKT Sisteminin Amalarına gz atacak olursak yine Trkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası internet sitesinde şu şekilde sıralanmıştır:

 • Fiziksel basım ve değişimi azaltmak
 • Maliyetleri dşrmek
 • İşlem gerekleştirmeyi kolaylaştırmak
 • Sağlıklı ve hızlı bilgi sağlamak
 • Piyasalarda genişlemeyi sağlamak

EFT Sistemi sayesinde bireyler ve kuruluşlar bankaların sundukları hizmetler ile kredi kartı borları, telefon, elektrik, internet faturaları gibi diğer btn faturalarını, okul taksiti gibi taksitlerini bankalar zerinden kolayca deyebilmektedirler. EFT - EMKT Sisteminin sahibi Trkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasıdır. (TCMB) Bu sistemin korunması ve işletilmesi yine TCMB tarafından yapılır.

EFT Sistemi 1 Nisan 1992 yılından beri işlemektedir ancak 24 Nisan 2000 yılında teknolojik olarak yaşanan ilerlemelerle birlikte gvenlik ve hız anlamında byk bir ilerleme kaydetmiştir.

EFT Sisteminin masraflarına gemeden nce bu sistemin adımlarına daha yakından bakacak olursak şu şekilde zetleyebiliriz.

 • Adım 1:Hesabınızın bulunduğu A bankasına giderek B bankasında bulunan başka bir hesaba para gnderme isteğinizi bildirmeniz.
 • Adım 2:İsteğinizi alan A bankası işleminizi gerekleştirmek iin EFT Sistemine paranın iletileceği banka, hesap ve alıcı bilgilerini ieren bir deme mesajı gnderir.
 • Adım 3:EFT sistemi gnderilen bu mesajı anında işleme koyar A bankasının gndermek istediği hesabında yeterli bakiyesinin olması durumunda gnderilmek istenen tutar anında A bankasından B bankasına ulaşır. Yeterli bakiyenin olmaması durumunda ise yapılan deme isteği beklemeye alınır.
 • Adım 4:4. ve son adımda B bankası ulaşan demeyi alıcının hesabına yazar. Normalde EFT Sistemi hızlı hatta anında alışmasına rağmen bankaların bu paraları hesaplara ge artı olarak yazmaları sz konusu olabilir.

EFT Sisteminin masraflarına bakacak olursak; tutarı 8.000 TLden dşk olan gnderiler iin alınan cret 20 kuruştur. Bu EFT sisteminin aldığı en dşk crettir. Tutarı 792.000 TLden fazla olan gnderilerde ise EFT sistemi her deme iin 19,80 TL masraf keser ki bu cret EFT Sisteminin kestiği en yksek crettir. Aynı zamanda bankalar mşterilerine farklı şekillerde bu masrafları azaltarak ya da oğaltarak sunabilirler. Bu durumda bu masraf banka ile yaptığınız anlaşmaya gre aranızda değişir. Eğer bu masraflar konusunda bir şikayetiniz var ise bankanız ile grşmeniz gerekir.

EFT - EMKT Sisteminin şu anda 52 tane katılımcısı vardır. Bunlardan bir ka tanesini saymak gerekirse, Trkiyede bulunan hemen hemen btn bankaların yanı sıra Deutschebank, Bank of Tokyo - Mitsubishi UFJ Turkey, Burgan Bank, İCBC Bank, İntesa Sanpaolo S. p. A. gibi uluslararası bankalar da bu sistemden faydalanabilmek iin EFT Sisteminin katılımcıları olmuşlardır. Sisteme ye olabilmek iin, Bankacılık Kanunu uyarınca Trkiyede faaliyet gsteren bankalar katılabilirler. Trkiyede faaliyeti bulunmayan bankaların EFT Sistemine ye olmaları mmkn değildir.

·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.· Articles

Read more

Economics and Trade
November 11, 2019 | 24 Views

History and Facts
May 5, 2019 | 203 Views

Science and Technology
May 5, 2019 | 146 Views

Natural
May 5, 2019 | 143 Views

Cars and Vehicles
October 10, 2019 | 148 Views