Fındık Ağacı Bakımı Nasıl Olur?

Ilıman ve nemli bölgeleri seven fındık, ülkemizde yetiştirilmeye uygundur. Kaliteli ve bol miktarda fındık yetiştirebilmenin yolu ise fındık ağacına ‘doğru’ şekilde bakmayı bilmekten geçer. Yazımızda fındık ağacının bakım ipuçlarını bulabilirsiniz.

Posted October 10,2019 in Natural.

·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.·
3019 Followers 147 Views

Fındık Ağacına Uygun İklim Şartları

Fındık ağacından yksek verim alabilmek iin mutlaka nemli ve ılıman blgelerin tercih edilmesi gerekmektedir. Trkiyede fındık ağacı yetiştirmek aısından en elverişli yer Karadeniz Blgesidir. Hatta blgenin Giresun tarafları, en ideal iklime sahiptir diyebiliriz.

Fındık ağacının sağlıklı koşullarda yetişebilmesi iin ihtiya duyduğuideal ısı yıl ierisinde 13 ve 16 derece arasındadır. Yıllık yağış miktarının ise 700 mmnin zerinde olması beklenir. Yıl ierisindeki yağış miktarı tm aylarda eşit seviyelerde olmalıdır.Eğer fındık ağacının sağlıklı şekilde bymesi isteniyorsa, bu iklim zelliklerinin olması şarttır.

Fındık ağacının yetiştiği iklimde en dşk hava sıcaklığı ise -8 ile -10un atına dşmemelidir. Ayrıca hava sıcaklığı en fazla 36 ile 38 derece arasında olmalıdır. zellikle haziran ve temmuz aylarında orantısal nemin yzde 60ın altında olmaması gerekir ki meyveler kaliteli şekilde gelişebilsin.

Fındık Fidanı ve Dikim

İyi meyveler veren bir fındık ağacı yetiştirebilmek iin dikim ve sonraki budama işlemleri işin pf noktasıdır. Ortalama 35 ya da 40 santimetre uzunluğunda kesilen fidanlar, ok bekletilmeden dikim ukurunda dikilmelidir.Sonbahar mevsimi, dikim iin ideal dnemdir. Eğer ge kalınmışsa, kışı soğuk olan blgelerde dikim ilkbaharda da yapılabilir. Fındık fidanlarının dikiminden nce arazinin ve toprağın n hazırlığı dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu sisteme ocak dikim sistemi denir. Bu yntem lkemizde daha geleneksel olandır.

Uygulanan bir diğer dikim sistemi ise it dikim sistemidir. it dikim sistemini, diğer sisteme gre daha verimlidir. Uygun arazilerde, yapıldığında uygulaması da daha kolay ve ekonomiktir. Dz arazilerde uygulanabilen it dikim, toprak derinliği az olan yerlerde tercih edilmelidir. it sisteminde apalama, budama, gbreleme ve hasat gibi aşamaların gerekleştirilmesi de daha kolaydır.

Son olarak bir de tek gvde dikim sistemi vardır. Bu sistemde tek bir gvde zerinden tacın bytlmesi amalanır.

Fidan Seimi Nasıl Olmalıdır?

Fındık kk srgn oluşturan bir bitki olduğu iin nemli kurallar erevesinde retilebilir.İyi tomurcukları olan, olgun, kk gelişimi iyi olan ve ocak ierisine yakın olmayan yerlerde gelişebilen kk srgnler seilmelidir. Bu kk srgnleri daha sonra kklere zarar vermeden ıkarılmalıdır. Dikimden nce kk srgnlerine dikim budaması yapılmalıdır.

Fındık Ağacında Budama

Fındık ağacının dalında budama yapılması yetiştirilmesinde nemli bir paya sahiptir. Budama işlemi yılın sonbahar mevsiminde yapılmalıdır. nemli olan budama yapılırken yaprakların dklmş olduğu dnemin tercih edilmesidir. Budama işlemi yapılırken, bakımsız grnen; solgun, kurumuş ve hastalanmış dallar asla atlanmamalıdır. Fındık ağacının daha sağlıklı bymesine fırsat verebilmek iin, fındık ocağında fazla sayıda bulunan kk ve ince yapıdaki dallar her 2 senede bir kesilmelidir. Bu dalların kesilmesi, ağacın daha kaliteli bymesini sağlamaktadır.

Fındık Ağacı Neden Budanmalıdır?

  • Ağacın daha iyi meyve vermesini sağlamak
  • Dalları ve fidanı biimlendirmek- fazla rn olursa dalların kırılmasını engellemek
  • Hasta, verimsiz dalları ayırmak; diğer dalları genleştirmek
  • Bir sene rnn olması, ertesi yıl olmaması (periyodisite) durumunu nlemek
  • Kk ve gvde arasında denge sağlamak
  • Ağacın mrn uzatmak

Fındık ağacını budarken hasar olmasını engellemek iin budama testeresi ya da makas kullanılır.Budamanın yapılacağı en ideal aylar; Ekim, Kasım ya da Aralıktır. Eğer iklim zelliklerinin daha soğuk olduğu blgeler sz konusuyla, budama yapmak iin Şubat ve Mart aylarına kadar beklenebilir. Ege ya da Akdeniz blgeleri gibi kışın ok soğuk olmadığı yerlerde ise sonbaharda budama yapmak uygundur.

ok yaşlanmış fındık ağalarında, genleştirmek amacıyla budama yapılması nerilmez.

Fındık Ağacında Gbreleme

Gbreleme fındık ağacının genel bakımında ok nemlidir.Dalların kuruması ya da hastalanmasını nlemek iin her sene dzenli şekilde gbreleme yapılmalıdır. Elbette gbreleme yapmanın bazı nemli kuralları vardır. Bilinsizce yapılan gbrelemeler de olduka zarar verici olabilir.

Gbreleme işleminden nce fındık ağacının yetiştiği toprağın bir rneğini almakta fayda vardır. Alınan rnek analiz ettirildikten sonra, toprağın doğal yapısına uygun bir gbreleme yntemi ve tr belirlenmelidir.

Fındık Ağacının Genel Bakımı

Fındık ağacının kkleri yapı itibariyle saaklı olduğu iin, toprakta derinlere fazla yayılamaz. Bu nedenle yanlara doğru gelişim gsterir. Fındık ağacı humuslu toprakları daha ok sever.

Fındık ağalarının gneşten verimli bir şekilde faydalanabilmesi iinfındık ocağının iindeki yabani otlar ve dikenler dzenli olarak toplanmalıdır. Ayrıca bu blgedeki yabani ağalar da mutlaka kesilmelidir. Bu ağalar bydke fındık ağalarına glge yaparak, gneşlenmelerine engel olurlar. Bu sebeple fındık ağaları gneşten yeterince faydalanamaz ve sağlıksız kalırlar.

Fındık ağalarının kklerinin zerindeki toprağı havalandırmak gerekir.Kkler zerindeki toprak dzenli olarak kazılmalıdır.

Fındık kurtları yıl ierisinde dzenli olarak ilalanmalıdır. Dalkıranları nlemek iin fındık ağacını korumak gerekmektedir. Yılda bir kez ilalama yapmak, uygun olacaktır.

Kış mevsimi fındık ağacına bakım yapabilmek iin ideal dnemdir. Bu srete bakımı doğru yapılan fındık ağaları, verimli şekilde byyecektir.

Doğru bir bakım yapıldığında normalbir dnm araziden 100 ile 200 kilogram arasında değişen miktarlarda fındık retimi yapılabilir. Trkiyede fındık retimi dnya ile kıyaslandığında yzde 70ten fazla retim potansiyelindedir. Elbette bir fındık ağacının yıl ierisinde ne kadar ve hangi kalitede meyve vereceği kesin olarak bilinemez. Ağacın tr, iklim koşulları ve bakım zelliklerine gre elde edilen fındığın kilosu değişim gstermektedir.

Fındığın insan sağlığına onlarca yararının yanında, fındık ağaları lkemizde erozyona karşı ciddi bir nlemdir.

·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.· Articles

Read more

People and Nations
October 10, 2019 | 111 Views

Other
July 7, 2019 | 61 Views

Other
July 7, 2019 | 51 Views

Other
May 5, 2019 | 103 Views

Education
August 8, 2019 | 98 Views