Stresin Etkilerini Azaltan Yiyecekler

Stresi azaltan yiyecekler dendiğinde aklınıza ilk gelen şeylerden birinin çikolata olduğuna eminiz. Haksız da sayılmazsınız. Çikolata seratonin yani mutluluk hormonu salgısını arttıran bir besin ve yapılan araştırma sonuçlarına bakacak olursak rahatlıkla stresi azaltt?

Posted October 10,2019 in History and Facts.

·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.·
3027 Followers 39 Views

Stresi Azaltan Meyveler

İLEK

Yaz mevsiminin en leziz meyvelerinden ilek stres dşmanı meyvelerin başında gelir. İerdiği bol miktarda C vitamini veafrodizyaketkisi ile salgı bezlerinizin daha sağlıklı alışmasına yardımcı olur. Bu sayede stresin kontrol altına alınmasını sağlar. Yksek tansiyonunuzu dşrr, damarlarınızı temizler.

MUZ

Gl birendorfindeposudur. Endorfin insan vcudunun ağrıyan dokuları iyileştirmek amacıyla kendiliğinden rettiği bir hormondur ve stres kaynaklı ağrıların giderilmesinde muz bire birdir. Ayrıca potasyum kaynaklarının en gllerinden biridir veseratonin(mutluluk hormonu) salgılanmasını sağlar. Bu sayede stres seviyesinin dşrlmesinde nemli rol oynar.

AVOKADO

Kahvaltılarda, salatalarda, makarna soslarında ya da dip soslarda rahatlıkla tketebileceğiniz bir meyve olan avokadonun faydaları saymakla bitecek gibi değil. En nemli zelliklerinden biri tıpkı muz gibipotasyumaısından zengin olması. Bu zenginliği sayesinde avokado daseratoninsalgılanmasını sağlayarak stres seviyesinin dşmesine yardımcı olur. Ayrıca ieriğindeki faydalı yağ asitleri kalbinizi korur.

YABAN MERSİNİ

ncelikleantioksidanlaraısından zengin olan bu meyve aynı zamanda tam bir C vitamini deposu. Dolayısıyla stres anında tketilen C vitaminin geri kazanılmasında nemli rol oynuyor. Ayrıca lif aısından olduka zengin bir kaynaktır ve ieriğinde bulunanphytonutrientinsan sağlığı iin ok faydalı olan zel molekllerden biridir.

Stresi Azaltan Sebzeler

KARNABAHAR

Tam anlamıyla birlif deposudur. Stres kaynaklı sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

KUŞKONMAZ

Folik asitaısından olduka zengin bir sebze olan kuşkonmaz bu zelliği sayesinde ruh halinin dengelenmesinde nemli rol oynar. Kuşkonmazı sade olarak tketebileceğiniz gibi eşitli et yemeklerinin yanında garnitr olarak tketebilir ya da salatalarınıza ilave edebilirsiniz.

ISPANAK

Tıpkı kuşkonmaz gibifolik asitaısından olduka bonkr bir sebzedir. Aynı zamanda A, C ve K vitaminleri aısından da olduka zengindir. Vcut stresli dnemlerde C vitamini kaybettiği iin ıspanak tketimi kaybettiğiniz C vitaminini yerine koymanıza yardımcı olur.

MAYDANOZ

Sabah, ğlen, akşam tm yemeklerde, tm salatalarda hatta ieceklerde tketebileceğiniz maydanozun cildi gzelleştirmenin yanı sıra gl birflavanoidkaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Flavanoid, stresin serbest radikallere verdiği hasarı onaran ve bu saldırıya karşı koruyan bir maddedir. Ayran yaparken iine koyacağınız birka dal maydanoz ve taze nane hem daha lezzetli hem de ferah bir iecek hazırlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca sabah kahvaltınızda iğ olarak tketebilir, omletinizin iine koyabilir ya da C vitamini aısından zengin sebze ve meyvelerle birliktesmoothieşeklinde tketebilirsiniz.

YEŞİL BİBER

C vitaminideyince aklınıza ilk gelen şey portakal olabilir ama yanılıyorsunuz. nk yeşil biber C vitamini aısından portakaldan ok daha zengin. Yapılan araştırmalarda beslenme planının C vitamini aısından zengin olması durumunda adrenalin seviyesinin arttığı ve stresin azaldığı gzlemlenmiş. Hl byle olunca da C vitamini aısından zengin olan bu sebze stresi azaltan yiyecekler listesinde yerini alıyor.

BROKOLİ

Brokoli de tıpkı yeşil biber gibi C vitamini aısından portakallar yarışan sebzelerden. Mevsimindeyken bol bol brokoli tketip hemC vitaminialabilir hem de strese karşı gl bir bariyer oluşturabilirsiniz.

Stresi Azaltan Kuruyemişler

BADEM

İeriğinde yksek oranda inko bulunan badem stresli anlarda duygusal dengemizi korumamıza yardımcı olur. Ayrıca ieriğindeki doymamış yağlar ve demir sayesinde de stresin azaltılmasını sağlar. Demir eksikliği vcutta yorgunluğa bağlı stres seviyesinin artmasına sebep olduğu iin dzenli badem tketimi ile bu durumun nne geilebilir.

CEVİZ

Omega 3 asitleri ve magnezyum aısından zengin bir yemiş olan cevizin zellikle taze olarak tketilmesi nerilmektedir. İeriğindeki bu zengin kaynaklar sayesinde stresi azalttığı bilinmektedir. Ayrıca cevizin suyunun kolesterol ve şekere de iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bu zelliği sayesinde de şeker hastalığı kaynaklı ani sinir gerilmelerinin engellenmesine yardımcı olur.

Stresi Azaltan Hayvansal Gıdalar

BALIK

Balığın ok zengin bir Omega-3 kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz. zellikle yağ oranı yksek balıklar stresi azaltan yiyecekler listesinin başında geliyor. Bir grup ğrenci zerinde yapılan araştırmalarda Omega-3 takviyesi alanların, almayanlara gre %20 oranında daha az stresli ve endişeli olduğu sonucunu ıkmış. Bunun sebebi de uskumru, somon, ton gibi balıklarınadrenalinvekortizolseviyesini kontrol altında tuttuğu tespit edilmiş. Bunlar stres hormonları olduğu iin dzenli Omega-3 takviyesi alan grupta stres oranında belirtildiği gibi bir azalma grlmş.

YUMURTA

Diyet yapan ve sağlıklı beslenenlerin listelerinde ilk sıralarda yer alan yumurta hem tok tutma zelliğine sahip hem de vitamin, mineral ve faydalı yağlar aısından olduka zengindir. Vcuttaendorfinsalgılanmasında yardımcıdır. Bu sayede stresli dnemlerdeki ağrıların giderilmesini sağlar ve stresi kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

ST

ocukken anneniz mutlaka uyku ncesi bir bardak st imeniz iin teklifte bulunmuş ya da bir adım teye giderek sizi buna zorlamıştır. Annelerin her zaman bir bildiği vardır. St tamamen derin uykuya dalmanız iin sihirli bir g olmasa da sizi daha rahat bir uykuya hazırlıyor. Bunun sebebi de ieriğinde bulunan yksek orandaki kalsiyumun stres kaynaklıruhsal dalgalanmalaraiyi gelmesi ve bunları azaltmasıdır. Uyku ncesinde ieceğiniz bir bardak sıcak st sizin ok daha sakin ve gevşemiş olarak uykuya dalmanıza yardımcı olacak.

·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.· Articles

Recent

Recent Articles From: ·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.·

Popular

Popular Articles From: ·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.·

Read more

Other
October 10, 2019 | 40 Views

History and Facts
November 11, 2019 | 117 Views

Cars and Vehicles
May 5, 2019 | 371 Views

History and Facts
May 5, 2019 | 76 Views

People and Nations
October 10, 2019 | 32 Views