ÖN LİSANS FARKI NEDİR?

Ön lisans, lisans ve yüksek lisans, yükseköğretim programlarının en önemli parçasıdır. Akademik eğitimde birbirlerini tamamlayan eğitim programlarıdır.

Posted October 10,2019 in Education.

Banu Özdemir
831 Followers 122 Views

n lisans, lisans ve yksek lisans, yksekğretim programlarının en nemli parasıdır. Akademik eğitimde birbirlerini tamamlayan eğitim programlarıdır.

n Lisans, Lisans, Yksek Lisans Nedir; Farkları Nelerdir?

Yksekğretim, ortağretime dayalı bir eğitim trdr. En az drt yarıyıllıkn lisans, en az 8 yarıyıllıklisansve en az 2 yarıyıllıklisansst eğitimleri, Trk eğitim sisteminin yksekğretim uygulamalarının tmn ierir. Bu programlar, birbirini tamamlayan faklteler veya yksekokullarda uygulanır.

n Lisans Nedir?

n lisans, yksekğretimde ortağretime dayalı en az iki yıllık eğitim programıdır. Bir başka ifadeyle;lisans ğretiminin ilk kademesini oluştururveortağretimin devamı niteliğindedir.

n lisans, farklı sektrlere ara insan gc yetiştirme amacıyla faaliyet gsteren eğitim programıdır. Drt yarıyıllık dnemi kapsar. Meslek lisesi eğitimin ardından n lisans programlarına sınavsız girilebilir. n lisans eğitiminin ardından Dikey Geiş Sınavı (DGS) ile 4 yıllık lisans eğitimine geiş yapılabilir.

n lisans eğitimi, Meslek Yksek Okulları (MYO) ve yksekokul adı verilen binalarda verilir. Bu binalarda, belli bir mesleğe ynelik eğitim-ğretime ağırlık veren blmler vardır. Bir faklteye veya doğrudan rektrlğe bağlı kurumladır.

n lisans, halk dilinde iki yıllık olarak bilinir. Bazı n lisans programları 1 yıllık hazırlık eğitimi de vermektedir. Hazırlık eğitimi veren n lisans programları 3 yıldır.

Lisans Nedir?

Lisans eğitimi, akademik bir derecedir. Ortağretime dayalı en az sekiz yarıyıllık yksekğretim programıdır. Drt yıl sren niversite veya yksekokul ğrenimi ile elde edilir. Bu akademik derece, diploma ile belgelendirilir. Lisans alabilmek iin bir niversitenin fakltesinde veya bir blmnde en az 4 yıllık eğitimi almak gerekebilir. Bu fakltelere de, niversite sınavlarında yeterli puan alarak girilebilir.

Lisans eğitimlerinin fiziki mekanı, fakltelerdir. Faklte, bir niversiteye bağlı olarak yksek dzeyde eğitim ve ğretim veren kurumdur. Bilimsel araştırma ve yayınlar yapar. Fakltelere bağlı birimler ve enstitler bulunabilir. Faklte ve yksekokullarda bilim dalı, sanat dalı, anabilim dalı ve anasanat dalı gibi akademik birimler vardır. Bilim dalı veya sanat dalı, bilim ve sanat alanında eğitim, ğretim, araştırma ve uygulama faaliyetleri yrtr. En kk akademik birimdir. Anabilim veya anasanat dalı ise, bir veya birden fazla bilim veya sanat dalını kapsayan akademik birimdir.

Lisans eğitimi sresi blmlere gre değişebilir. Bazı blmler, yabancı dil eğitimi iin 1 yıllık hazırlık eğitimini zorunlu tutmaktadır. Tıp blmleri 6 yıllık eğitimle tamamlanarak, lisans derecesi alınabilir.

Lisans eğitimi alabilmek iin Yksekğretim Kurumları Sınavını (YKS) kazanmak gerekir. YKSye, lise veya dengi okullar, aık ğretim liseleri gibi ortağretim kurumlarının son sınıfında olanlar veya bir ortağretim kurumundan mezun olanlar başvurabilir. YKS, lme, Seme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (SYM) tarafından yapılır. Lisans dzeyinde rgn, aık veya dışarından eğitimler verilebilir.

Lisans eğitimi trleri şunlardır;

 • rgn (normal) eğitim: Bu lisans eğitimi trnde ğrenciler, eğitim-ğretim sresince ders ve uygulamalara fakltelerde bizzat katılmak ve devam etmek zorundadır.
 • Aık eğitim: ğrencilerin dersleri, fiziksel bir eğitim mekanında alma zorunluluğu yoktur. Radyo, televizyon veya dijital eğitim materyalleri ile verilen bir eğitim trdr.
 • İkinci ğretim: Bazı yksekğretim kurumlarında aılan bir n lisans ve lisans eğitimi trdr. rgn, n lisans ve lisans programlarından bazılarının eşdeğeri programlardır. Eğitim, mesai saatleri dışında ve genellikle akşam saatlerinde verilir. Hafta sonları da eğitim verilebilmektedir. Bu eğitim programına katılan ğrenciler, rgn eğitim programlarına yatay geiş yapamaz.

Yksek Lisans Nedir?

Yksek lisans, lisans diplomasıyla doktora arasında yer alan akademik bir derecedir. En az iki yarıyıllık veya 12 kredilik eğitimdir. Lisans eğitiminin ardından verilen lisansst eğitim programıdır. Yksek lisansın amacı; lisans ğretimine dayalı eğitim, ğretim ve araştırmanın sonularını ortaya koymak ve alanla ilgili bilimsel yetkinlik kazandırmaktır. Master olarak da bilinir. Branşta uzmanlaşmayı hedefler. Yksek ğretim kurumları tarafından yrtlen bir programdır. Bilim uzmanlığı, yksek mhendislik, yksek mimarlık, yksek lisans eğitimi ile kazanılan unvanlar veya akademik derecelerdir.

Yksek lisans eğitimi iin 4 yıllık lisans programlarının birinden mezun olmak veya belirli bir sre iinde mezun olacağını belgelemek gerekir. Bazı yksek lisans programları sadece lisans mezunlarına başvuru şansı tanımaktadır. Yksek lisans programlarının oğuna Akademik Personel ve Lisansst Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ile girilebilir. Adaylar, lisans eğitimi not ortalaması, ALES puanı, yabancı dil puanı ve mlakat puanı kriterlerine gre kabul edilir. Btn yksek lisans programlarında lisans not ortalaması birincil değerlendirme kriteridir. Diğer puan kriterleri ise, her yksek lisans programında olmayabilir.

Yksek lisans mezunları, akademik bir stnlk ve derece kazanır. zel sektrde ve kamu kurumlarında istihdam edilme şansını artıran nemli bir eğitim programıdır. Yksekğretim kurumlarındaki akademik kadrolara başvurularda da yksek lisans mezuniyeti şartı aranır. Ynetici pozisyonlarına başvurularda yksek lisans mezuniyeti nemli bir kriterdir. Ayrıca, mevcut alışılan pozisyonlardan st pozisyonlara terfi etme şansını ve maaşı artırır.

Yksek lisans eğitimi ikiye ayrılır;

Tezli yksek lisans:Bu yksek lisans trnde eğitimin sonunda branşla bağlantılı bir tez hazırlanması gerekir. Tez hazırlanmasının amacı; bilgiyi değerlendirmek, bilimsel araştırma yapmak ve bilgiye erişim ve yorumlama yeteneğini geliştirmektir. ğrenciden tez yazarak, alanla ilgili zgn bir alışma ortaya konulması istenir. Tezler, hem ğrenciye hem de akademi dnyasına katkı sağlar.

Tezli yksek lisans eğitim2 yıl; yani 4 yarıyıldır. İlk 2 yarıyılda ders verilir; diğer 2 yarıyıl da tez yazma sresidir. Başarısız ğrencilere 2 yarıyıl daha ek sre verilir. Ek sre ile birlikte en fazla 6 yarıyıl iinde başarı gsterilmesi gerekir; aksi takdirde ğrencinin kurumla ilişiği kesilir.

Yksek ğretim Kurulu (YK), tezli yksek lisans başvuruları iin ALES puanının en az 55 olma şartı koymuştur. niversiteler, daha yksek ALES puanı isteyebilmektedir. YK, yabancı dil puanı iin asgari bir şart koymamıştır. Ancak niversiteler yabancı dil puanını da değerlendirmeye tabi tutabilir. Tezli yksek lisans kabullerinde mlakat, nemli bir kriterdir. Mlakatta lisans eğitimine dair sorular sorulur. Buradaki ama, adayın bu alandaki yetkinliğini test etmektir. Mlakata katılan jri yeleri adayın verdiği cevaplara gre puan verir.

Değerlendirmelerde ALES puanı, en yksek yzdeye sahip puandır. Yabancı dil puanı da tezli yksek lisans programı başvurularında kabul edilme şansını artırır. Doktora eğitimine başvuru iin de tezli yksek lisans eğitimi alınmalıdır.

Tezsiz yksek lisans:Mesleki bir konuda detaylı bilgi kazandırmayı amalar. ğrenilen bilginin pratikte nasıl kullanılacağını gstermeyi hedefleyen bir yksek lisans trdr. Başvurularda ALES puanı şartı aranmaz. Lisans not ortalaması ile başvuru yapılabilir. niversitenin tercihine gre mlakat da yapılmaz.

Tezsiz yksek lisans eğitiminin sresi 1 yıl; yani 2 yarıyıldır. ğrenciler, 1 yılın ardından dnem projesi yazarak mezun olabilir. Başarısız ğrencilere 1 yarıyıl daha ek sre verilir. En fazla 3 yarıyıl iinde başarı gsteremeyen ğrencilerin kurumla ilişiği kesilir. Ders dnemlerinin ardından dnem projesi ilgili akademisyenler tarafından değerlendirilir; başarılı grlen ğrenciler mezun edilir.

n Lisans, Lisans ve Yksek Lisans Arasındaki Farklar Nelerdir?

n lisans, lisans ve yksek lisans programlarının aralarındaki farklar şunlardır;

n lisans:

 • n lisans programları, 2 veya 3 yıl srer.
 • n lisans,mesleki eğitim ağırlıklıdır. Teoriğe değil pratiğe odaklanan bir eğitim programıdır.
 • Ara insan gc yetiştirmeyi amalar; kısa srede bir iş sahibi olmayı hedefleyenlerin tercih ettiği programlardır.
 • Kamu Personeli Seme Sınavı (KPSS), n lisans mezunları iin farklı soru ve puan trlerinde yapılır. KPSS ile devlet kadrolarına n lisans mezunu alınması da lisans mezunlarından farklı kriterlere bağlıdır.
 • n lisans mezunları mezun olduktan sonra DGS ile blmlerinin devamı niteliğindeki fakltelere geiş yaparak, lisans eğitimine devam edebilir. (rneğin; MYO Otomotiv blmnden Makine Mhendisliği lisans eğitimine dikey geiş yapılabilir.)
 • n lisans programlarının taban puanları, lisans programlarına gre daha dşktr.
 • Bazı n lisans programları, lisans programlarından daha avantajlıdır. rneğin; n lisans sağlık blmleri mezunları kısa srede istihdam edilebilmektedir.
 • n lisans eğitimi almak isteyenler merkezi bir sınavla veya uygun şartları karşılayanlar sınavsız yerleştirilebilir.

Lisans:

 • Lisan eğitimi, blmn şartlarına gre 4, 5 veya 6 yıl srebilir.
 • Lisans, ortağretim veya lise eğitimine dayalı bir programdır.
 • Lisans eğitiminde ders sayısı fazladır; dersler derinlemesine zellikler ierir.
 • Lisans eğitimi almak isteyenler merkezi bir sınava tabi tutulur.
 • rgn, aık ve ikinci ğretim şeklinde farklı lisans eğitimi trleri vardır.

Yksek lisans:

 • Yksek lisans, lisans eğitimine dayalı bir programdır.
 • Doktora, en az 6 yarıyıllık lisans en az 4 yarıyıllık yksek lisans eğitimine dayalı bir yksek ğretim programıdır.
 • Yksek lisans mezunlarının kamuda ve zel sektrde istihdam edilme şansı daha yksektir.
 • Yksek lisans ders sayısı, lisans eğitimine gre daha azdır. Bunun yanında ders ierikleri daha yoğundur.
 • Yksek lisans programlarına merkezi bir sınavla veya niversitenin tercihine gre sınavsız girilebilir.

Lisans eşitleri Hakkında Bazı nemli Bilgiler

 • Yksekğretim kurumlarının temel birimi niversitelerdir. niversiteler; faklte, yksekokul, konservatuvar, meslek yksekokulları ve enstitler barındırır.
 • Beceri kazanma ve diğer opsiyonlara aık olmak iin n lisans; dnyaya aılabilmek iin lisans eğitimi; en st pozisyonları hedeflemek iin de yksek lisans gibi lisansst eğitim alınması gerekir.
 • Uzaktan yksek lisans programları, internet ortamında online eğitim verir; tezli veya tezsiz olabilir.
 • İkinci ğretim yksek lisans programları genellikle akşam saatlerinde eğitim verir; tezli veya tezsiz olabilir.
 • n lisans, lisans ve yksek lisans eğitimi almak isteyen ğrenciler yksek ğrenim harcı demek zorundadır.
 • Yksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik eğitimleri, lisansst eğitim kapsamına girer.
 • Yksekğretim kurumlarında ğretim grevlisi, okutman, araştırma grevlisi, uzman ve evirici pozisyonlara yapılacak atamalarda ALES gereklidir.
 • ALES, lisansst eğitim iin gidebilmek iin niversitelerin kullanacakları puanları da sağlar.
Banu Özdemir Articles

Recent

Recent Articles From: Banu Özdemir

Popular

Popular Articles From: Banu Özdemir


October 10,2019

October 10,2019

Read more

History and Facts
May 5, 2019 | 132 Views

History and Facts
May 5, 2019 | 172 Views

Travel and Events
June 6, 2019 | 91 Views

History and Facts
May 5, 2019 | 174 Views

Sport
August 8, 2019 | 32 Views