Can Sıkıntısına Çözüm Önerileri

Yapacak bir şey bulamadığınızda ortaya çıkan can sıkıntısı, hayatınızı alt üste edebilir; yeni şeyler öğrenmenizi de tetikleyebilir. Nasıl mı?

İnsanlar oldukça garip. Çalışırken veya günlük işlerde yorularak şikâyet edenler, boş vakitlerinde can sı

Posted October 10,2019 in Entertainment.

·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.·
3027 Followers 173 Views

Can Sıkıntınızı Giderecek neriler

 • Yemek yapın: Yemek ve ev işleri yapmaktan bıkan ev hanımları, ok iş yapmaktan sıkılabilir. Yine de yapacak bir şey bulamadığı iin canı sıkılan ev hanımları, yeni yemekler yapmayı deneyebilir. İnternetteki ismi garip tarifleri uygulamak veya daha nce hi yapılmamış bir yemeği yapmayı denemek, birka saatliğine de olsa can sıkıntısına zm olabilir. Akşam yemeği masasında farklı bir yemek grmek, ailenin diğer fertlerini heyecanlandıracaktır.
 • Film izleyin: Evinizde canınız sıkılıyorsa, internetiniz ve televizyonunuz varsa film izleyebilirsiniz. Daha nce vizyonda yakalayamadığınız bir filmi internetteki gvenli sitelerden izleyebilirsiniz. Evinizdeki teknolojik olanaklara gre isterseniz bilgisayarınızda, isterseniz de bilgisayarınızı televizyona bağlayarak setiğiniz bir filmi izleyebilir, bu şekilde can sıkıntısına zm bulabilirsiniz. Mısır patlatmayı da unutmayın! Tabi, vizyon filmi izlemek isterseniz en yakın sinema salonu da bir alternatif olabilir.
 • Mzik dinleyin: Her gn hemen hemen aynı mzikleri dinleriz. Tercih ettiğiniz radyoda genellikle son dnem şarkıları peş peşe dinletilir. Yeni mzikler keşfetmeyi deneyebilirsiniz. İnternette yzlerce mzik ve klip sitesi mevcut. Bu sitelerde daha nce duymadığınız kategorilerde mzikler seerek dinleyebilirsiniz. Dilerseniz bol bol yeni veya eski klipler de izleyebilirsiniz. Nostaljik şarkı veya klipler, sizi bambaşka diyarlara gtrecektir. Bylece can sıkıntısını da evinizde bırakmış olursunuz.
 • Keşfedin: Yaşadığınız şehir, ile veya kyde keşfetmeniz gereken farklı yerler mutlaka vardır. Daha nce gitmediğiniz parkları, yeşil alanları, ormanları, nl restoranları, kafeleri, tarihi ve turistik yerleri keşfedebilirsiniz. Kk bir yerde yaşıyorsanız, yakındaki yerleşim yerlerini ziyaret edebilirsiniz. Maksadınız, farklı bir yerde yeni şeyler keşfetmek olsun. rneğin, yaşadığınız şehirde tarihi bir restoranın zel yemeğini tadabilirsiniz. Bir kydeyseniz, doğa gezisine ıkabilirsiniz. Evinizin bulunduğu yere ve imknlarınıza gre ne keşfetmek isterseniz
 • Grsel sanatlar: İlk akla gelen can sıkıntısı kurtarıcısı etkinlikler olan sinema, tiyatro, sergi ve konser gibi sanatsal etkinliklere gidebilirsiniz. Herhangi bir resim sergisi ve tiyatro gsterisi, hem sıkıntınızı giderir, hem de keyifli anlar yaşatır.
 • Alışveriş: Aklınıza hemen para harcamak gelmesin! Gnmzde birok insanın can sıkıntısını gidermek iin uğradığı yerlerin başında alışveriş merkezleri geliyor. Buralarda mağaza vitrinlerine gz atabilirsiniz, yemek yiyebilirsiniz, bir kahve ve bir kitapla vakit geirebilirsiniz. Ucuz birka para rn de alabilirsiniz veya almayı dşndğnz herhangi bir şeyi Semt pazarları, esnaf sokakları da sıkıntınızı giderebilecek meknlardan
 • Spor: Ruhsal ve fiziksel sağlık iin herkesin ihtiyacı olan spor, en etkili can sıkıntısı giderici aktivitelerden biridir. Herhangi bir spor salonunda formunuza katkı yapabilirsiniz. Veya yryş, koşu, egzersizler
 • Kurslar: Her gn canınızın sıkıldığı saatler varsa, bu saatlerde kendinize bir kurs ayarlayabilirsiniz. Dans, step, yoga, el işi, resim, mzik ve yabancı dil kursları gibi meknlarda hem kendinizi geliştirirsiniz hem de can sıkıntınızı bir kenara bırakabilirsiniz.
 • Gnll olun: Periyodik olarak canınız sıkılıyorsa periyodik olarak gnll olabilirsiniz. Yani bir yardım kuruluşunun faaliyetlerine katılabilirsiniz. Sosyal yardım vakıfları, hayvanları koruma dernekleri, evre kuruluşları gibi onlarca sosyal kuruluşta grev almayı deneyebilirsiniz. Herhangi bir cret beklemeyin. Unutmayın; can sıkıntınızı gideren herhangi bir aktivite size verilmiş en byk cret olacaktır!
 • İnternet: Aslında interneti verimli kullanmayı bilen insanların canı pek sıkılmaz. Masanızdan dnyayı turlayabilirsiniz. Turistik siteler ilginizi ekmiyorsa kaliteli ve sanatsal fotoğraf sitelerinde vakit geirebilirsiniz. Eski video ve fotoğraflarınızı dzenleyebileceğiniz veya montajlayabileceğiniz sitelere gz atabilirsiniz. Yabancı dil ğrenme sitelerinde farklı teknikler ğrenebilirsiniz. Basit online oyun siteleri ile vakit geirebilirsiniz.

Felsef Aıdan Can Sıkıntısı

İnsanların yapacak bir şey bulamadığı duygusal durumlaragenel olarak can sıkıntısı adı veriliyor. Mevcut durumlara ve koşullara ilgi duymama, dikkatsizlik ve ilgisizlik hali, bunalım ve tedirginlik durumu gibi ruhsal ve duygusal hallerle de tanımlanabilir.

Can sıkıntısı; yapılmak istenen eylem veya etkinliklerden alıkonulma, yapılmak istenmeyen bir eylem veya etkinliğe zorlanma ve ilgilenecek veya yapacak herhangi bir eylem veya etkinlik bulamama şeklinde ortaya ıkabilir.

Bazı felsefecilere gre, tutkularla can sıkıntısı arasında bağlantı vardır. Can sıkıntısı ile acı arasında gidip gelen olgu yaşamdır; tutkular tarafından esir alınanlar yaşamda acı eker. Can sıkıntısı, yaşamın olumsuz tarafının oraya ıkmasıdır.

Felsefi aıdan can sıkıntısı; bireyin kendisi tarafından oluşturulan yaşam şartlarına katlanamadığı durumlarda ortaya ıkar. İnsanın kendisi ile karşılaşmamak iin aradığı herhangi bir meşguliyetin bulunamaması durumu olarak yorumlanır.

Bazı eleştirel felsefecilere gre, can sıkıntısı, endstrinin gelişmesi sonucu topluma ynelik psikolojik bir cevap niteliğindedir. Sanayileşmiş toplumlarda insan yabancılaşır, yalnızlaşır ve doğadan uzaklaşır. Bunun sonucu olarak ortaya ıkan can sıkıntısı, şiddetin ve yıkıcı eylemlerin kaynağı olarak grlr. Bu aıdan can sıkıntısı, retici gcn felce uğradığı bir durum olarak da tanımlanır.

Başka bir felsefi grşe gre, insanın boşlukla buluştuğu yer olarak tanımlanan can sıkıntısı, boşluk hisseden insanların yapacak bir şeyler araması ve bulamaması halidir. Bir bakıma, boşluğu doldurma arzusudur.

Varoluşular, can sıkıntısını, oyalanmayı devam ettiremeyen kişinin varoluşu fark etmesi olarak tanımlar. Can sıkıntısı, pozitif psikoloji aısından, mevcut becerilerden daha fazla beceriye sahip olma durumudur.

Psikolojik Aıdan Can Sıkıntısı

İngilizce boredom kelimesinin karşılığı olan can sıkıntısı, ilk olarak 1852 yılında Charles Dickensin kitabında dile getirildi. Kasvetli Ev romanında Leydi Deadlocku tanımlayan Dickens, evliliği onu sıkıntıdan ldrecek hale getirmişti şeklinde bir ifade kullanıyor. Araştırmalara gre can sıkıntısı, sağlığı olumsuz etkiliyor, mr kısaltıyor. Buna rağmen insanın yeni şeyler retmesini de tetikleyebiliyor.

Can sıkıntısı yaşayanları gruplara ayıran araştırmacılar, ilk gruptaki insanları srekli yeni deneyimler peşinde olanlar olarak sınıflandırıyor. Buna gre, bu gruptaki insanlar iin sıradan bir yaşam dikkatlerini canlı tutmuyor.

İkinci gruptaki insanlar ise, dış dnyayı rktc buluyorlar ve rahat oldukları ortamın dışında bir ortam istemiyorlar. İkinci gruptaki insanlar acıya karşı olduka duyarlıdırlar ve kendi kşelerinde yaşamayı tercih ederler; zamanla gvenli ortamları kronik bir can sıkıntısına dnşr.

Psikolojik aıdan can sıkıntısı ile kt alışkanlıklar arasında da bağlantı kuruluyor. Şyle ki; sigara, alkol ve uyuşturucu gibi kt alışkanlıklar, can sıkıntısı sonucu ortaya ıkıyor. Aşırı yemek yemek gibi alışkanlıklar da can sıkıntısının bir tezahr olarak kayıtlara gemiş.

Can sıkıntısının tek iyi yn ise merak duygusunu geliştirmesi olarak grlyor. Araştırmalara gre, can sıkıntısı yararlı bir işi yapmaya veya ğrenmeye sevk edebilir. Bunun psikolojik aıklaması ise, korkunun tehlikeden kamayı tetiklemesi, zntnn hataları nlenmesi gibi can sıkıntısı da benzer şekilde merak duygusunu tetikleyerek yeni şeyler ğrenmeye itebiliyor. Bu aıdan can sıkıntısı, hayal gcn geliştirebilir, ufuk aabilir.

Can Sıkıntısı Hakkında Alıntılar

 • Mevlana: "Bazı şeyler kanatlarımızı aar. Bazı şeyler can sıkıntısı yapar ve hayal kırıklığını incitir. Biri nmzdeki bardağı doldurur. Biz sadece kutsallığı tadarız."
 • Dostoyevski: "İnsanın aklı oğaldıka, can sıkıntısı artar."
 • Soren Kierkegaard: "Can sıkıntısı tm ktlklerin anası olduğuna ve srekli ilerlediğine gre, şphe yoktur ki: dnya geriye gitmektedir ve ktlk yayılmaktadır."
 • Arthur Schopenhauer: "Can sıkıntısı yle bir derttir ki; birbirini sevmeyen insanları birbirine aratır. Gndelik yaşantı, tutkularımız tarafından ynlendirilmediği srece can sıkıcıdır."
 • Heraklit: "Aynı şeyi tekrar tekrar yapmak sadece can sıkıntısı değildir, kontrol etmek yerine yaptığın şey tarafından kontrol edilmektir."
 • Montaigne: "Herkesin zerinde uzlaştığı konuşmadan daha sıkıcısı yoktur."
 • Albert Camus: "Gerek şu ki; herkes sıkılmıştır ve kendini yeni uğraşlar bulmaya adar."
·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.· Articles

Recent

Recent Articles From: ·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.·

Popular

Popular Articles From: ·.·★ ᴇᴢᴇʟ ★·.·

Read more

Places and Regions
May 5, 2019 | 184 Views

Live Style
April 4, 2019 | 308 Views

Economics and Trade
December 12, 2019 | 5 Views

Education
July 7, 2019 | 67 Views

Other
May 5, 2019 | 300 Views