Sağlıklı Uyku İçin Ne Yapmalı

Uyku, insanlar için pasif bir süreçmiş gibi gözükse de beden ve zihin sağlığı açısından birçok görevi olan önemli bir zaman aralığıdır.

Posted April 4,2019 in Other.

Uyku, insanlar iin pasif bir sremiş gibi gzkse de beden ve zihin sağlığı aısından birok grevi olan nemli bir zaman aralığıdır. Uyku sırasında, dokuların onarılması, hormonların sentezlenmesi, psikolojik dengenin korunumu, hafızanın yapılandırılması gibi birok farklı ve nemli işlemler srdrlmektedir.

Yapılan alışmalar, sağlıklı ve dengeli bir hayat iin her insanın farklı uyku dilimlerine ihtiyacı olduğunu ortaya koymuştur. Bu değişen faktrler kişinin genetiğine gre de farklılık gstermekte olup, ortalama uyku ihtiyacı 4-10 saat arasında değişmektedir. Yetişkinler iin bu sre genel olarak 6-8 saat olarak ifade edilmektedir.

Kişinin tm gnne etki edebilen bir faktr olarak uyku, sağlıklı bir şekilde yapılmadığında yaşam kalitesi tamamen dşebilir. nk uyku insanlarda muhakkak karşılanması gereken ihtiyalardan biridir. Yapılan bir araştırmaya gre 11 gn uyumayan bir kişinin psikolojik sorunlar yaşadığını gstermiştir. Bu yzden yetersiz ya da kalitesiz uyku, hem biyolojik hem de psikolojik sorunlara sebep olacaktır.

İnsomnia, uyku apne sendromu gibi uyku hastalıkları sıklıkla karşılaşılan ve derhal mdahale edilmesi gereken rahatsızlıklardır.

Sağlıklı bir uyku iin dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • En sağlıklı uyku doğal uykudur. Bu yzden kişinin kendini uykulu hissettiği zaman yatağa gitmesi ok nemlidir. Doğal uykunun kaybolması ile birlikte uyku hastalıkları ortaya ıkmaya başlar.
  • Uykuya hak ettiği sreyi vermek nemlidir. Yoğun iş temposundan, giderek artan yapılacaklar listesinden dolayı bir ok insan uykuya yeteri kadar vakit ayıramamaktadır. Oysa ki yatağa gidiş ve kalkış zamanları dzenli bir hale getirilmeli, bu dzene mmkn olduğunda uyulmalıdır.
  • Uyku iin rahat bir ortam oluşturmak uykunun en nemli ihtiyalarından biridir. Bu rahat ortam kişiden kişiye gre değişebilir. Bazı kişiler tam sessizlik ve karanlık ile sağlıklı bir uyku alırken, kimileri de uykuya dalmak iin belirli bir ışık ve ses dzeyine ihtiya duyabilmektedir. Ayrıca fiziksel zelliklere gre seilecek yatak, yastık, arşaf gibi etmenlerde uykunun kalitesi zerinde byk etkendir.
  • Vcudu rahatsız eden, uyarıcı maddeler ieren, yani uykunun ertelenmesine ve engellenmesine sebep olacak maddelerin uyku saatinden en az 5 saat nce tketimine son verilmelidir.
  • Alkol ve sigara kullanımının uykunun kalitesini dşrdğ araştırmaların da kanıtladığı bir gerektir.
  • Gn iinde yapılan dzenli egzersizler dinlenme srelerine katkıda bulunmakta, uykunun daha rahat başlamasına sebep olmaktadır.
  • nceden belirlenen uyku dzenleri, normalden farklı zamanlarda bile, tatil, farklı yerlerde konaklama vs., takip edilmeye alışılmalıdır.

Tags: UYKU, SAĞLIK,
Hatice Serpil K Articles

Read more

Economics and Trade
August 8, 2019 | 3 Views

Other
April 4, 2019 | 220 Views

History and Facts
May 5, 2019 | 21 Views

Economics and Trade
August 8, 2019 | 7 Views

Other
May 5, 2019 | 28 Views