Alkol virüsleri öldürür mü?


Alkol virüsleri öldürür mü? sorusu, Corona Virüsü ile mücadele edilen son günlerde en fazla araştırılan konulardan biri.

Bakteriler, virüsler, mantarlar, protozoanlar ve helmintler, enfeksiyonun ya da hastalığın yayılmasına neden olur. Bunların tümüne mikrop a

ALKOL VİRÜSLERİ ÖLDÜRÜR MÜ?

Evet, alkol virüsleri öldürür. Buna Corona Virüsü de dahil. Hatta yalnız virüsleri değil tüm mikropları (Bakteriler, virüsler, mantarlar, protozoanlar ve helmintler) öldürmede etkilidir. 

2020’de gerçekleştirilen alkol bazlı el dezenfektanı incelemesi , 25 ila 30 saniye boyunca en az 2.4 mililitre el dezenfektanı uygulandığında, % 60 ile % 95 alkol içeren dezenfektanların mikropları en etkili şekilde öldürdüğünü ortaya çıkardı.

 

DEZENFEKTANLARIN İÇİNDE NE VAR?

Çoğu el dezenfektanı ve dezenfektan izopropil veya etil alkol kullanır. Örneğin, etanol, uçuk ve grip gibi enfeksiyonlara karşı etkili bir virüs öldürücüdür ve izopropil bakterilere karşı daha etkilidir.  

Miskawaan Sağlık Grubu Tıbbi Direktörü Johannes Wessolly, “Etil alkoller virüsleri, mantarları ve bakterileri öldürür, ancak bakteri sporlarını öldürmez” diyor . “Kullanılan alkol türüne bağlı olarak, çok çeşitli mikropları etkisiz hale getirebilir veya öldürebilir.”