Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Bitki biliminde, Magnoliopsida yani kapalı tohumlular sınıfında incelenen karpuz, Cucurbitaceae yani Kabakgiller familyasındandır.

Posted May 5,2019 in Natural.

Karpuz, tm yurtta, yazın geldiğini haber veren bir işaret olarak kabul edilir. Eskiye nazaran, seralar ve ithalat sayesinde, her mevsim bulunabilen karpuz, mevsimi haricinde alındığında, tatsız ve yksek maliyetli olduğundan tercih edilmeyerek, tketmek iin mevsimi beklenmektedir. lkemizde, zellikle Diyarbakırda yetişen karpuzlar ok zel bir tr olduğu halde, eskisi kadar kolay bulunamamaktadır. Piyasa satışta olan karpuzların byk kısmı, İrandan ithal olarak gelmektedir. Karpuz yetiştiricilerinin, zaman kazanmak ve daha fazla mahsul almak iin uyguladığı bazı yntemler nedeniyle, satın alınan karpuzların, grntleri normal olsa da tatları farklı olabilmektedir. Byle bir durumla karşılaşmamak iin, yol kenarı satıcılarından ok, marketlerden alınması ve satış grevlisinden seme konusunda yardım istenmesi, daha doğru olabilir. Karpuz, ok hızlı bozulabildiğinden, bekletmemek gerekir. Kalan kısmı, st stre film ile kapatıldıktan sonra, buzdolabında muhafaza edilmelidir.

KARPUZ NEDİR?

Bitki biliminde, Magnoliopsida yani kapalı tohumlular sınıfında incelenen karpuz, Cucurbitaceae yani Kabakgiller familyasındandır. Karpuz, %90ından fazlası su olan, elektrolit bakımından olduka zengin bir meyvedir. Son yıllarda, ekirdeksiz olan trleri grlse de, orijinalinin ve doğal olanının iinde, siyah damla şeklinde, sert ekirdekleri vardır.

Karpuz, bu ekirdeklerin kurutulup, tohum haline getirilmesi ve toprağa dikilmesi suretiyle retilir. Dışında, yeşil ve sert bir kabuğu olan meyvenin i kısmı, kırmızı ve sulu olduğunda olgunlaşmıştır ve yenmeye hazırdır. Karpuzun, meyve mi yoksa sebze mi olduğu tartışılmaktadır. Bitki bilim kurallarına bakıldığında, sebze trnn tm zelliklerini taşımaktadır.

KARPUZUN FAYDALARI VAR MIDIR?

Karpuz, en sağlıklı su kaynaklarından biri olduğundan, kilo vermeyi kolaylaştırıcı faydası vardır. İyi kolesteroln ykselmesi, kt kolesteroln kontrol altına alınmasını sağladığından, yaz aylarında yapılan diyetlerin, en ok kullanılan unsurudur. Kırmızı rengini veren likopen, kanser oluşumunu engelleme faydası ile bilinir. Karpuz, gerektiği kadar tketildiğinde, kansere yakalanma riskini olduka azaltan bir gıdadır. Karpuzun bileşenlerinden, L-citrulline maddesi, kas ağrılarını azaltmaktadır. Spor salonlarındaki meyve suyu bfelerinde, sıklıkla karpuz suyu bulunabilmesi bu yzdendir. Yoğun bir kas alışmasının ardından iin bir bardak karpuz suyu, kas ağrılarını dindirir ve vcutta kaybedilen suyu tamamlar.

Az bilinen bir diğer faydası ise, yksek oranda C vitamini ihtiva etmesidir. C vitamini, yaz aylarında bolca maruz kalınan gneşin, zararlı etkilerini de azaltmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırdığından ve vcuttaki su dengesini sağladığından, yksek tansiyonu da dşrdğ bilinmektedir. İla gibi bir kullanım şekli yoktur, tek başına, ok ykselmiş tansiyonu dşremez ancak, tansiyonun ykselmesini engelleyebilir. Olduka lezzetli ve serinletici bir gıda olan karpuz, ierdiği vitamin ve mineraller sayesinde, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve antioksidan faydası ile de, vcudun temizlenmesini ve sağlıklı kalmasını sağlar.

KARPUZ NASIL TKETİLMELİDİR?

Karpuz yenirken, ekirdeklerinin ayıklanması, sindirim sistemi zayıf olan insanlar iin şarttır. Ancak, yapılan alışmalarda, ekirdeğin yutulmasının, sindirime bir zararı olduğu tespit edilmemiştir. ekirdekten rahatsız olunması halinde, mutfak robotları vasıtasıyla, dilimlenen ve suyu ıkarılan karpuz, soğuk meyve suyu olarak da tketilebilir. Her zaman olduğu gibi, liflerinden yararlanılabilmesi iin, suyu ıkarılmasındansa, iğneyerek tketilmesi faydalıdır.

KARPUZUN ZARARLARI VAR MIDIR?

Zararlı denemez, ancak şeker ve bbrek hastalarının kontroll tketmesi gereken bir gıdadır. Karpuz, ieriğindeki yksek oranlı likopen nedeniyle, domatese benzer etkilerle; yoğun bulantı hissi, kusma ve ishal ile birlikte, mide ve bağırsak şişkinliği ve gaz yapabilir. Ayrıca, potasyum aısından son derece zengin olan karpuz, bbreklerin işini bir miktar zorlaştırdığından, bbrek hastalığı olanların, doktora danışmadan tketmemesinde fayda vardır.

Tags: sağlık, meyve,
Hatice Serpil K Articles

Read more

Science and Technology
October 10, 2019 | 467 Views

Entertainment
May 5, 2019 | 108 Views

Science and Technology
December 12, 2019 | 24 Views

Science and Technology
May 5, 2019 | 589 Views

Natural
May 5, 2019 | 134 Views