Gülümsemenin faydaları

Gülmek sosyal ilişkiler aşısından da oldukça faydalı.Faydalar Saglık

Posted May 5,2019 in Other.

Aybike
1 Followers 68 Views

Gnde sadece 10 dakikalık bir glmseme kalp hastalıkları riskini azaltır. Tebessm eden insanların sosyal ilişkileri daha kuvvetli olur. Glmek birok kasınızı alıştırır, birok organınıza sağlık verir.

Şyle dolu dolu bir kahkaha attıktan sonra hangimiz kendimizi kt hissederiz ki? Aksine kahkahanın sonrası tarif edilemez bir mutluluktur! Peki neden byle olur? Kahkaha sonrası yaşanan bu fori, yani aşırı mutluluk anında neler yaşanıyor?

Biz glnce neler oluyorr?

ok komik bir şaka veya eğlenceli bir durum Karşısında glmemek mmkn değil. Bir refleks gibi dşnn. Siz gldğnzde, bu durum sizin organizmanızın gerek bir masajla iyileşmesine neden olur. nk glme esnasında diyaframın kasılması karaciğer, dalak, mide, bağırsak gibi bazı organlarımızı uyarır. Aynı zamanda yz, boyun, kol, karın gibi kaslarımızı gevşetir. Glmek beynin haberci dopamin kullanan paralarını harekete geirir. Dolayısıyla glmek beyin iin zevklidir ve hatta bağımlılık yapar.

Glmek acı ve ağrıyı hafifletir

Son birka yıldır glmenin faydaları medikal anlamda da tartışılıyor. Tartışılan konu ise glmenin tedavi edici bir yn olması. Gldğmzde salınan hormonlar bizi maksimum derecede dinamik kılar ve acı, ağrı gibi hisleri azaltır. Acı eşiği esnasında da glme eylemi oğalmaktadır. Bazı araştırmacılar bu durumun imniter sistemle alakalı olduğunu sylyorlar. Yani gldğmz zaman, tkrk salgılarımızdaki antikorlar oğalır ve bylece biz de nezle gibi enfeksiyonlardan daha az zarar grrz. Hatta son zamanlarda yapılan birok alışma glmenin kalp hastalıkları riskini bile azalttığını gsteriyor. Hatta gnde 10 dakikalık bir glmenin sağlık iin en iyi ila olduğu ilk ağlara bile dayanıyor.

Glmenin sosyal faydaları

Glmek sosyal ilişkiler aşısından da olduka faydalı. Bir iş arkadaşınızla ofiste kahkahalara boğulmanız veya sokakta hi tanımadığınız birine ufacık glmsemenin size hibir zararı olmaz. Aksine faydası olur. Psikologlar insanın kimi zaman kendisiyle dalga geip glmesinin bile iyi geldiğini sylyorlar. nk bunu başarmak, her zaman mkemmel olunmaması gerektiğini bir insana en iyi hatırlatan yagena şeydir. İnsanın kimi zaman kendi hatalarıyla bile dalga geebiliyor olması (tabii bir yandan da dersini alarak), herşeyi ciddiye alıp melankoli yaşamaması kişisel gelişim aısından tahmin edebileceğinizden ok daha nemli.

Aybike Articles

Read more

Economics and Trade
August 8, 2019 | 29 Views

Economics and Trade
May 5, 2019 | 39 Views

Economics and Trade
August 8, 2019 | 49 Views

Economics and Trade
August 8, 2019 | 113 Views

Education
May 5, 2019 | 91 Views